Topíte uhlím? Zima se vám prodraží, jeho cena stoupá

Světové trhy hlásí od začátku roku zdražení uhlí o téměř 70 procent a je velmi pravděpodobné, že bude ještě pokračovat. Proč cena uhlí rychle stoupá a jak výrazně se to dotkne českých domácností?
Cena uhlí stoupá...
Cena uhlí stoupá...
thinkstock.com

reklama

Sledujte aktuální dění i online na: Primě PLAY Zprávy.

 

Přiložit do kotle? V budoucnu se to prodraží. Cena uhlí ve světě stoupla, a to dost výrazně. Důvodů je hned několik. Tím nejpodstatnějším je ale rozhodně snižování těžby uhlí. Čína, která zajišťuje přibližně polovinu globální produkce uhlí, totiž letos snížila svoje dodávky o celých deset procent. Podobně jsou na tom i ostatní velcí producenti uhlí, jako například Spojené státy Americké nebo Austrálie. To bude, bohužel, znamenat zdražování uhlí i pro české domácnosti, a to už ke konci letošního roku.

DOPORUČUJEME
>>> Chcete ušetřit za energie? Najděte si nejvýhodnějšího dodavatele elektřiny a/nebo plynu. Srovnání cen ENERGIÍ s možností sjednání online

Tuhá zima přinese větší zdražení

O kolik by se mohla cena uhlí zvednout? "To zdražování by mohlo být v rozmezí pět až deset procent a bude záviset i na tom, jaká bude zima. Jestli bude tuhá zima, bude to zdražení vyšší," říká finanční analytik Boris Tomčiak. Někteří analytici v takovém případě nevylučují zdražení až o dvacet procent, tedy v závislosti na objemu odběru domácnosti až v řádu tisíců korun.

Rozsvícená lampa

13 věcí, které potřebujete vědět, abyste mohli ušetřit za energie

Zatím se doprodávají zásoby

Dosud zatím obchodníci doprodávají zásoby, takže v tuto chvíli ještě zdražení pro domácnosti tolik citelné není. Podle odborníků je ale produkce uhlí obecně problematická, protože zatímco je těžba na ústupu, poptávka po něm v Evropě stoupá. Například Francie momentálně spotřebovává nejvíc uhlí za posledních 32 let.

Marcela Svobodová, reportérka Zpráv FTV Prima

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!