Toulouse zažilo dvě noci násilností. Kvůli kontrole ženy v nikábu hořela auta

Hořící odpadkové koše, auta a stovky policistů pod palbou kamenů. Tak vypadaly dvě po sobě jdoucí noci ve francouzském městě Toulouse. A důvod násilností? Sebevražda vězně a zatčení ženy, která si odmítla sundat nikáb.
Následek nepokojů v Toulouse
LaDepeche.fr

reklama

Vše začalo v sobotu večer, kdy byl ve věznici v nedalekém Seysses nalezen mrtvý trestanec. I když pitva podle místního žalobce určila jako příčinu smrti sebevraždu, roznesly se zvěsti, že za mužovu smrt jsou zodpovědní dozorci, píše francouzská verze serveru The Local.

Napětí vygradovalo v neděli odpoledne, kdy policejní hlídka zastavila ve čtvrti Bellefontaine ženu, která měla zahalený celý obličej. To ale ve Francii zákon zakazuje, a tak policisté požádali ženu o průkaz totožnosti. Poté, co jim předložila jen velice nekvalitní kopii a navíc si odmítla odkrýt obličej, policisté ženu zdrželi.

Jenže zatčená začala volat o pomoc a brzy policisty obklopilo a napadlo přibližně 30 lidí. Policisté byli nuceni k uklidnění rozzuřeného davu vytáhnout své zbraně a použili také slzný plyn. Desítky převážně mladých výtržníků pak vyšly do ulic, zapalovaly auta a zaútočily i na policejní stanici ve čtvrti Mirail. Násilnosti se opakovaly i v pondělí večer.

Arnaud Beltrame

Francie přišla o hrdinu. Policista, který se nechal vyměnit za rukojmí, zemřel

„Ty střety byly extrémně násilné. Moji kolegové byli naprosto v šoku. Bylo těžké ty události ukočírovat, ale ukázali jsme velkou dávku rozvahy,“ uvedl pro server La Depeche mluvčí policie Didier Martinez. „Byl tam jasný záměr zaútočit na policisty,“ doplnil ho strážník Arnaud Bavois, který zasahoval přímo v ulicích Toulouse.

Během násilností shořelo okolo 15 aut. Policisté zadrželi 18 podezřelých. Oblast, kde probíhaly střety mezi místními a policií, je proslulá vysokou kriminalitou a obchodem s drogami. The Local navíc připomíná, že čtvrť Mirail je domovem i několika džihádistů.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!