Toužíte po vlastním bytu u moře? Může být levnější než chata u nás

Co byste řekli tomu, pořídit si byt u moře? Desítkám tisíc Čechů se sen druhé domácnosti poblíž mořských vln vyplnil, třeba v Bulharsku. Jestli si teď říkáte "nic pro mně, to je jen pro milionáře", tak vás vyvedeme z omylu. Podobnou nemovitost koupíte často levněji než třeba chatu v Česku...
Byty v Bulharsku stojí jako chaty u nás
Byty v Bulharsku stojí jako chaty u nás
Zprávy FTV Prima

reklama

Když Leona Ježdíková před čtyřmi lety zvažovala, zda si koupit byt v Bulharsku, bála se jestli to nebude marná investice. "Jestli tam budeme vůbec jezdit, jestli se nám tam bude líbit, protože Bulharsko jsme vůbec neznali, což se vyvrátilo, já osobně jsem měla větší obavy z té údržby, placení daní," řekla Leona Ježdíková reportérce Zpráv FTV Prima Karolině Hošek. Dnes si s rodinou každoroční dovolenou ve vlastním, v historickém Nessebru na Slunečném pobřeží, nemohou vynachválit. "Protože do Bulharska jedu a nebojím se, protože ve světe je situace jaká je," vysvětluje bytová designérka Leona. Elegantní dvoupokojový byt s balkonem 200 metrů od pláže, kde se pohodlně vyspí čtyřčlenná rodina, Ježdíkovi pořídili za 800 tisíc korun. Domy tu začínají něco nad milionem.

Vyzkoušejte: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK na českém trhu

Boom při nákupu nemovitostí v cizině

Počet Čechů, kteří se rozhodli stejně jako Ježdíkovi, letos dramaticky stoupl. Realitní kancelář, která se na Bulharsko specializuje, hlásí nárůst zájemců o 1 000 procent. Proč? "Je tam bezpečno a potom jsou tam velmi nízké ceny. Nikde v Evropě nekoupíte apartmán v první řadě u moře za 30, 40 tisíc, to jen v Bulharsku," tvrdí majitel realitní kanceláře Martin Pinl.

Cestovní pojištění má smysl...

5 zásadních důvodů, proč se pojistit do zahraničí. Karta často nestačí

Poplatky navíc?

Daň z nemovitosti v Bulharsku stojí několik desítek euro a musíte ji každý rok přijet zaplatit osobně. Dražší jsou pak poplatky za péči o byt v době nepřítomnosti rodiny. Takovou službu si ale platit nemusíte.

Finanční porada - Hypotéka

CO VÁS ZAJÍMÁ... Kolik mi banky půjčí nebo na jak velkou hypotéku dosáhnu?

Na byt v cizině lze využít i hypotéku

A jaký rekreační objekt koupíte za stejnou cenu v Česku? Realitka si částku kolem 800 tisíc korun účtuje například za chatu v podhůří Brd o rozměru 65 metrů čtverečních, do které ale není ani zavedena voda. Řada Čechů by nicméně za takovouto romantiku blízko u Prahy přesto rozhodně neměnila. Pokud ale patříte mezi ty, které bydlení v Bulharsku láká, můžete si na něj vzít i hypotéku. Je ale nutné ručit právě nemovitostí v Česku.

Doporučujeme: SROVNÁNÍ NABÍDEK HYPOTÉK na českém trhu

Ve spolupráci s Karolinou Hošek, reportérkou Zpráv FTV Prima

 

Plánujete koupit nemovitost? Pokud chcete žádat o hypotéku, všechny zásadní informace najdete na jednom místě. SPECIÁL o hypotékách

Prima Radce - Special Hypotekz Foto:

  • Jak velké úspory musíte mít, abyste dosáhli na hypotéku?
  • Jak najít nejvýhodnější hypotéku?
  • Srovnání nabídek
  • Online hraný seriál ze života o hledání bydlení

 

 

Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...

Sledujte Zprávy FTV Prima, každý den v 18.55 hodin, nebo kdykoliv na Prima PLAY - Zprávy.

reklama

reklama