Tragédie v Manile: Útočník zabil minimálně 36 lidí. O terorismus prý nejde

Nejméně 36 lidí zemřelo při včerejším útoku v Manile, hlavním městě Filipín. Útočník si vybral kasino v hotelovém komplexu, kde střílel do vzduchu a zapaloval interiér. Místní policie zatím vyloučila teroristický čin a tvrdí, že šlo pravděpodobně o loupež.

Pachatel zamířil po vstupu do hotelového komplexu rovnou do kasina, kde ukradl žetony v celkové hodnotě 2,3 milionu dolarů, uvedla BBC. Podle policie poté poléval benzínem hrací stoly, do kterých následně střílel nebo je zapaloval.

I přes fakt, že se k útoku přihlásili teroristé z takzvaného Islámského státu (ISIS), neklasifikovala filipínská policie včerejší tragédii jako teroristický útok. Žádná z obětí totiž nebyla postřelena. Většina obětí se udusila kvůli toxickému kouři, který zachvátil budovu. „Tato konkrétní situace v Manile není žádným způsobem spojena s teroristickým útokem," řekl mluvčí prezidenta Ernesto Abella.

Pachatel spáchal sebevraždu

Útočník po přestřelce s policií zamířil do jednoho z hotelových pokojů, kde spáchal sebevraždu. Jeho totožnost zatím není ověřená, ale podle místní policie by mohlo jít spíše o cizince, jelikož mluvil plynule anglicky a podle záznamu z kamer to byl pravděpodobně běloch.

Obava z terorismu byla ale nasnadě. Filipínské bezpečnostní složky včetně armády mají totiž na jihu země plné ruce práce s radikálními islamisty, kteří se hlásí k ISIS. Boje ve městě Marawi na ostrově Mindanao, které nedávno ozbrojení islamisté obsadili, si vyžádaly již desítky obětí. Filipínský prezident Rodrigo Duterte vyhlásil minulý týden kvůli násilnostem na 60 dní stanné právo a zvažuje jeho rozšíření na celou zemi. Tento krok sice sklidil kritiku opozice, ale svérázný Duterte se nedávno nechal slyšet, že pokud je v sázce bezpečí Filipín, nehodlá o svých krocích jakkoli diskutovat. Prohlásil dokonce, že hodlá ignorovat i nejvyšší soud, pokud mu nařídí stanné právo zrušit.

Nejdříve drogy, nyní radikální islamisté

Filipínský prezident po svém loňském nástupu do funkce zacílil nejprve na drogové dealery. Domníval se, že právě oni jsou největší hrozbou pro zemi. Jak se ale zdá, terorismus a brutální násilí na jihu země začíná být problémem minimálně srovnatelným. Filipíny jsou sice převážně křesťanská země, Mindanao je ale tradičním domovem menšinových muslimů. Ti o autonomii bojují už od 60. let minulého století a v posledních letech značně přibývá také skupin sympatizujících s ISIS.

autor: Tereza Veselá

Tagy: