Tragický omyl: Švédští policisté zastřelili postiženého mladíka, který držel plastovou imitaci zbraně

Těžko vysvětlitelná tragédie se odehrála ve švédské metropoli Stockholm. Policisté tam zastřelili 20letého mladíka, který trpěl Downovým syndromem a autismem. Důvodem střelby mělo být to, že postižený muž držel zbraň. Jak se ale později ukázalo, jednalo se o dětskou hračku ve tvaru samopalu.
ilustrační foto
ilustrační foto
AP

reklama

Incident se odehrál ve čtvrtek okolo 4. hodiny ranní. Jen pár hodin před tím nahlásila Katarina Söderbergová, že pohřešuje svého postiženého syna Erica. Podle deníku Aftonbladet policisté obdrželi několik hlášení, že se v oblasti Vasastan pohybuje pravděpodobně ozbrojený muž, který míří na kolemjdoucí zbraní. Tím mužem byl právě Eric.

Když policisté dorazili na místo, nařídili podezřelému, aby odhodil to, co považovali za nebezpečnou zbraň. To se ale nestalo a policisté následně vyhodnotili, že se muž chová „výhrůžně“. Celé nedorozumění tak vyústilo v tragédii, kdy policisté postiženého Erica postřelili. Podle Ericova otce ho do břicha zasáhly kulky tří policistů. Mladík bohužel po převozu do nemocnice zemřel.

Ericova matka Katarina pak pro švédský deník Expressen uvedla, že věc, kvůli které přišel Eric o život, byla plastová hračka ve tvaru samopalu. Zmenšenou napodobeninu palné zbraně dostal jako dárek a bylo to poprvé, kdy hračku držel v ruce.

Svého syna pak popsala jako „nejhodnějšího muže na světě“. „Nemůžu tomu uvěřit, on by neublížil ani mouše,“ podivovala se zoufalá matka nad tvrzením policistů, že Eric jednal výhrůžně. Dodala také, že její syn měl problémy s řečí, a proto zřejmě nemohl s policisty komunikovat. Jediné slovo, které běžně používal, bylo „máma“.

ilustrační foto

Jako ve válce: Švédská policie zajistila auto napěchované zbraněmi, včetně automatických pušek

Případ už si převzala kancelář speciálního žalobce. Ten zatím odmítl zveřejnit podrobnosti z vyšetřování. Potvrdil pouze to, že se na střelbě podílelo více policistů. Zkoumat se bude také to, zda policisté postupovali správně a jestli ve tmě, která brzy ráno panovala, mohli být schopni rozeznat, že proti nim stojí postižený mladík s plastovou imitací zbraně.

Policisté také mohli mít v podvědomí statistiky, podle kterých ve Švédsku prudce stoupá počet střelných incidentů. Jen za minulý rok evidovala policie 306 případů střelby, při kterých zemřelo 41 lidí a 135 jich bylo zraněno. Z toho 129 případů pak zaznamenal právě Stockholm.

reklama

reklama