Třetina tropických afrických rostlin čelí vyhynutí. Závisí na nich budoucnost lidstva

Podle nové studie Science Advances je až 40 % rostlin na území Afriky, Etiopie, Tanzanie a Demokratické republiky Kongo ohroženo. Jedná se hlavně o stromy, keře, byliny a dřeviny, které kvůli změně klimatu spějí k záhubě. Vědci se obávají, že dojde k vyhynutí nejvzácnějších druhů vegetace. O problematice informoval server BBC.
Tropická rostlina
Tropická rostlina
foto pixabay

reklama

„Ztráta biodiverzity by vedla k ohrožení naší budoucnosti,“ uvedl jeden z vědců, Dr. Thomas Courvreur ve Francouzském národním institutu pro udržitelný rozvoj pro BBC. Proto je podle něj potřeba ji chránit a nedopustit, aby došlo k vyhynutí až 40 % vzácných druhů rostlin. Studie odhaduje, že je v současné době 100 až 1000krát rychlejší úbytek biodiverzity, než dříve. A podle vědců za to může hlavně odlesňování krajiny, růst populace, hospodářský rozvoj a změna klimatu.

Ztráta biologické rozmanitosti bude největší právě v tropické Africe. Vědci dodali, že je oblast ohrožena hlavně kvůli velkým sociálním a politickým problémům a očekávanému rychlému růstu populace v příštích desetiletích.

Proč je biodiverzita tak důležitá

Stálé snižování biodiverzity bezpodmínečně způsobuje vymizení přírodního bohatství a ohrožuje poskytování ekosystémových služeb (jedná se o přínosy, které poskytují ekosystémy lidem, například samočistící schopnost vody). Pokud vymizí například houby a bakterie, dojde k dramatickému úbytku zemědělské úrodné půdy. Léky používané proti rakovině jsou také z přírodních zdrojů a podle vědců planeta přijde i o svou přírodní bohatost. Navíc se destabilizuje ekologycký přirozený proces. Snižováním biodiverzity tak lidstvo ohrožuje samo sebe.

Definitivně je zničeno 571 druhů rostlin

Podle vědců, kteří dokončili první globální analýzu, bylo zjištěno, že celkem 571 rostlinných druhů bylo již zničeno. Podle jejich slov je ale reálný počet zničených rostlin ještě vyšší. Jen už jsou nedohledatelné. „Počet rostlin, které volně zmizely z přírody, je více než dvojnásobný oproti počtu všech zaniklých druhů ptáků, savců a obojživelníků dohromady,“ uvedl  Eimear Nic Lughadha z Královské botanické zahrady Kew. Oficiální seznam vyhynutých rostlin je uveden na Červeném listu ohrožených druhů. 

Vyhynuté druhy

Mezi již neexistující rostlinné druhy patří například Sartidia perrieri neboli endemická tráva z Madagaskaru. Dále například Chilské santalové dřevo a olivovník Svatá Helena. Zanikl také kávovník Argocoffeopsis, který podle poznatků dosahoval výšky asi 50 centimetrů, měl velké bílé květy a malé plody. Počet ohrožených druhů podle vědců ale stále roste.

reklama

reklama