Tři miliony dolarů za smrt Trumpa? Íránský zákonodárce se v parlamentu rozohnil

Íránský zákonodárce nabídl odměnu tři miliony dolarů (asi 68 milionů korun) komukoliv, kdo zabije amerického prezidenta Donalda Trumpa, a dodal, že by se Írán mohl vyhnout hrozbám, kdyby vlastnil jaderné zbraně, uvedla agentura Reuters s odkazem na íránská média.
Ilustrační foto: Donald Trump v Davosu
Ilustrační foto: Donald Trump v Davosu
AP news

reklama

„Jménem lidí provincie Kerman zaplatíme tři miliony dolarů v hotovosti jako odměnu komukoliv, kdo zabije Trumpa,“ řekl íránský zákonodárce Ahmad Hamzeh v tamním parlamentu. Nedodal už, zda má myšlenka odměny jakoukoliv oficiální podporu íránských duchovních vládců.

ajatolláh Alí Chameneí

Chameneí hodlá sjednotit Íránce: Íránský národ znovu projeví jednotu a vznešenost. Trump je „klaun“

Všichni lidé z Kermanu jsou vojáci Sulejmáního

„Prohlašuji jménem lidí Kermanu, že všichni Kermaňané jsou vojáci Sulejmáního a nemáme strach, že budeme mučedníky,“ dodal Hamzeh podle serveru Euronews.

Město Kerman je rodištěm generála Kásima Sulejmáního, kterého nedávno na příkaz amerického prezidenta Donalda Trumpa zavraždili dronem Američani na mezinárodním letišti v iráckém Bagdádu.

„Kdybychom dnes měli jaderné zbraně, byli bychom chráněni před hrozbami… Měli bychom do naší agendy zahrnout výrobu raket s dlouhým doletem schopných nést nekonvenční hlavice. Je to naše přirozené právo,“ uvedl rovněž Hamzeh.

Ilustrační foto: Mohammad Džavad Zaríf

USA se chovají jako ISIS. Válečný zločin. Íránský ministr k dřívější hrozbě cílení na kulturní památky

Snaží se Írán získat jaderné zbraně? Teherán to popírá

Spojené státy americké spolu se západními spojenci dlouhodobě obviňují Írán z toho, že chce získat jaderné zbraně. Teherán nicméně trvá a tom, že nikdy nukleární zbraně nevyhledával a nikdy ani nebude. Tvrdí, že jeho jaderný program je určený pro výzkum a pro proces výroby elektřiny.

V pondělí Írán informoval, že v případě uložení mezinárodních sankcí zemi by odstoupil od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (NPT) z roku 1968, která je základem globální kontroly jaderných zbraní od dob studené války. Napětí v souvislosti s Íránem nicméně neustále roste od té doby, co administrativa Donalda Trumpa odstoupila od jaderné dohody s Íránem v roce 2018 a zavedla proti zemi americké sankce.

reklama

reklama