Tři šálky kávy denně? Klidně! Podle odborníků je to zdravé!

Rozsáhlé studie lékařského časopisu BMJ ukázaly, že konzumace kávy třikrát až čtyřikrát denně, může mít pro naše zdraví blahodárný vliv. Prokázalo se například nižší riziko onemocnění jater i některých typů rakoviny.
Kolik šálků kávy denně je ideálních?
Kolik šálků kávy denně je ideálních?
istock.com

reklama

Milovníci kávy se podle rozsáhlé studie lékařského časopisu BMJ můžou vyhnout některým zdravotním problémům. Ukázalo se totiž, že u lidí, kteří si za den dopřejí až tři šálky tohoto nápoje, je mnohem menší riziko nejen vzniku srdečních onemocnění, ale také onemocnění jater nebo vzniku rakoviny.

Navíc se u nich ukázalo i mnohem nižší riziko úmrtí na mozkovou příhodu. V tomto případě ale vědci nemohou jasně říci, zda je příčinou konzumace kávy nebo něco jiného. „Jsou tady i určitě faktory, jako jestli lidé kouří nebo ne, zda cvičí a podobně, které na celou studii mají vliv,“ řekl spoluautor výzkumu Paul Roderick z univerzity v Southamptonu s tím, že  studie doporučuje pití neslazené kávy bez přidaného mléka či smetany.

Adrian Mitu kreslí auta z kávy

Kafe a káry. Rumunský umělec kreslí auta z kávy

Káva je ale také známá tím, že způsobuje bolest hlavy a u některých lidí zvyšuje nutkání dojít si na záchod. „U pacientů s abnormálními srdečními rytmy se často doporučuje pít kávu bez kofeinu. Kofein totiž, jak je známo, zvyšuje krevní tlak, i když jen přechodně,“ dodal výživový profesor na King ´s College v Londýně Tom Sanders.

U těhotných žen se pití kávy moc nedoporučuje. Za den by podle odborníků měly vypít maximálně dva šálky. Pokud jí konzumují více, může se u nich významně zvýšit riziko potratu.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!