Tříhodinová průtrž mračen způsobila na Vyškovsku velkou spoušť. Postihla i nemocného mladíka s matkou

Před několika dny se přes Česko přehnaly silné bouřky. Na řadě míst braly střechy a zatopily sklepy. Velká pohroma postihla Lukáše Závodného z Vyškovska. Kroupy mu zničily část střechy a celé přízemí domu. Vzhledem ke svému postižení ale není schopen si vše sám opravit.
7. 7. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: BOUŘKY ZNIČILY INVALIDOVI MAJETEK - SÁM SI NIC NEOPRAVÍ
7. 7. 2019 VELKÉ ZPRÁVY: BOUŘKY ZNIČILY INVALIDOVI MAJETEK - SÁM SI NIC NEOPRAVÍ

reklama

Tříhodinová průtrž mračen způsobila na Vyškovsku velkou spoušť. Ve Chvalkovicích na Hané se voda dostala přes hráz rybníka a zaplavila část obce. Zřejmě nejvíc škod napáchala voda v domě Lukáše Závodného - kvadruplegika, který je už přes dvacet let upoután na invalidní vozík. Na něm skončil po nehodě a od té doby s nepřízní osudu bojuje.

„V té chvíli, kdy bouřky přišly, jsme byli s maminkou doma. Najednou se do našeho domku, ve kterém žijeme 6 let, začala valit voda,“ říká Lukáš. Tu noc, kdy pohroma přišla, našli azyl na místním obecním úřadu. „Prostě bezmoc, nemohli jsme s mamkou žádný nábytek zachraňovat, nezvedneme nic, tak jsme prostě čekali, co ta voda udělá. Zničené je všechno. Postele máme půjčený, zachránili jsme ty nejnutnější věci pro tu denní potřebu...“ Další dny pak přebývali společně s matkou u kamaráda bydlícího přes ulici. Dům byl totiž neobyvatelný. V současnosti už v něm alespoň přespávají. Ale nemůžou si uvařit jídlo. Voda kompletně zničila kuchyňskou linku. ,,Tady jsme vařili, všechno je zničené. Občas nám donesou jídlo kamarádi, snaží se nám pomáhat," pokračuje Lukáš a ukazuje na střechu. I tu poničila bouřka a kroupy.

Vzhledem ke svému zdravotnímu stavu se Lukáš velmi špatně pohybuje. Velký problém je pro něj i přemístit se z vozíku na postel. Dalším úskalím jsou chybějící prahy u dveří, na vozíku se přes ně jen špatně dostává. O celý dům se tak v tuto chvíli stará Lukášova matka (73). Zdeňka Závodná je epileptička, která chodí jen za pomoci francouzských holí. Když viděla, co voda způsobila, málem se zhroutila. „To je moje poslední kapka, snesu hodně, už jsme zažili tu jeho havárku. Nevím, nevím, co bude dál,“ odevzdaně dodává Zdeňka Závodná. A v očích se jí lesknou slzy.

A co rodina v těchto chvílích potřebuje ze všeho nejvíc? Nábytek. Lukáš má jako kvadruplegik totiž ochrnuté ruce i nohy, všechno dělá úchopem zápěstí. „Musím nakoupit věci, zařízení podle sebe, abych zajel vozíkem k lince, pod stůl, postel ve výšce vozíku kvůli přesunům,“ dodává a společně s maminkou věří, že i další těžkou životní zkoušku zvládnou.

 

Autor: Jakub Nakládal

reklama

reklama