Třináctiletý Matěj trpí leukémií. Čeká na vhodného dárce kostní dřeně

12. 11. 2017 ZPRÁVY: 13LETÝ MATĚJ HLEDÁ DÁRCE KOSTNÍ DŘENĚ – ONEMOCNĚL LEUKEMIÍ
12. 11. 2017 ZPRÁVY: 13LETÝ MATĚJ HLEDÁ DÁRCE KOSTNÍ DŘENĚ – ONEMOCNĚL LEUKEMIÍ

reklama


V registrech dárců kostní dřeně je na 100 tisíc lidí. A jsou potřeba další. Jedním z těch, kteří na vhodného dárce čekají je i třináctiletý Matěj z Miletína. Jeho tatínek to ale rozhodně nevzdává. Dokonce dvakrát za měsíc vozí dobrovolníky do nemocnice, aby se mohli do registru přihlásit. Pro Matěje je vhodný dárce jedinou možností jak se uzdravit.

„Původně nejdřív jsme šli v pondělí k doktorovi, že má chřipku a z té chřipky se vlastně nakonec prokázala leukémie. Ta léčba probíhala nebo teďka probíhá. Je to jako formou chemoterapie,“ uvedl pro zpravodajství FTV Prima otec Matěje Jan Kučera. Vše začalo už před rokem, když se Matěj dozvěděl diagnózu. Otočil se mu život vzhůru nohama.

„Takže jsem byl doma. Nemohl jsem se dívat a ani jsem nemohl chodit docela. Se mi udělalo vždycky blbě. Není to nic dobrýho pro mě. Vždycky se bojím, že zase pojedu do nemocnice,“ popsal třináctiletý Matěj. Nejhorší na celé té situaci je pro Matěje to, že byl mladým nadějným fotbalistou. Fotbal hrál už od šesti let a teď s ním musel přestat. „Dokud se neuzdravím tak nebudu hrát fotbal. Nemůžu se školou nikam jet. Jako na nějaké sportovní události,“ upřesnil chlapec.

ilustrační foto

Domácí násilí zakusí více než čtvrtina žen. Lékařům ho má pomoci odhalit nový manuál

Matějův otec vozí dárce dvakrát týdně do fakultní nemocnice

Matěj  ani jeho otec se nevzdávají a usilovně hledají vhodného dárce kostní dřeně. „Já každých čtrnáct dní vozím lidi, kteří mají zájem pomoct a zachránit někomu život, nejen Matějovi, tak je odvezu do fakultky,“ vysvětlil otec Matěje.

„Odebereme jim zkumavku krve. Ten dárce vyplní dotazník a to je vše. Ve chvíli, kdy se v té zkumavce vyšetří znaky na bílých krvinkách je zařazen do registru a už čeká, jestli se najde vhodný pacient,“ informoval primář transplantačního oddělení Fakultní nemocnice Hradec Králové Vít Řeháček. Do registru jsem se chtěl přihlásit i já, jenže jsem alergik.

Lidé čekají na moderní lék na žloutenku typu C hrazený z veřejného zdravotního pojištění

Lidé čekají na moderní lék na žloutenku typu C hrazený z veřejného zdravotního pojištění

Dárcovství kostní dřeně je omezené i věkem dárce

„Každý z nás může potřebovat pomoct, tak proč nepomoct. Já jsem teďka byl asi půl roku vegan a paní doktorka mi řekla, že to není pro dárcovství úplně dobrý, tak jsem zase začal i znova jíst maso, abych měl hodně železa a měl dobrou krev,“ řekl dárce Ondřej Tůma.

„Musí to být v podstatě zdravý člověk, téměř bez léčby. Tam se neakceptují pro dárcovství kostní dřeně ani alergici, což třeba u dárcovství krve akceptujeme,“ uzavřel Řeháček s tím, že dárcovství kostní dřeně je omezeno i věkově. Pokud chcete darovat kostní dřeň a někoho zachránit, musí vám být ideálně do 35 let.

reklama

reklama