Tropický den vystřídá na některých místech tropická noc se silnými bouřkami

Bouřka (ilustrační foto)
Bouřka (ilustrační foto)
Wikimedia - EL Caballero

reklama

Pravděpodobně nejteplejší den léta zakončí v části republiky silné bouřky. Nejrizikovější situace se podle Českého hydrometeorologického ústavu očekává na severozápadě Čech, kde hrozí přívalové deště, silné nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití.

Zatímco během dne nejvyšší teploty na většině území ČR překročí 35 stupňů, večer do Česka dorazí zvlněná studená fronta, což nezůstane bez následků. „Bouřky s největší intenzitou očekáváme večer na severozápadě Čech, při postupu přes naše území bude jejich intenzita zvolna slábnout,“ uvedl ČHMÚ. S možností silných bouřek by měli počítat i obyvatelé ostatních krajů, především Středočeského, Prahy a Plzeňského.

I přes postup studené fronty, která s sebou přinese silné bouřky, neklesnou na mnoha místech noční teploty pod 20 stupňů. Lidé tak v některých krajích zažijí tropickou noc se vším všudy.

V horku přijdou vhod neslazené nealkoholické nápoje

Naopak výraznější srážky by se měly vyhnout jihovýchodu republiky, kde už delší dobu přetrvává suché počasí a tím pádem také zvýšené riziko požárů.

Ve středu přes den pak mohou tropické teploty očekávat lidé na Moravě a ve Slezsku. Na území Čech by mělo být do 30 stupňů. 

Lidé by měli v horku omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách. Lidé by také měli zvýšit konzumaci neslazených nealkoholických nápojů bez kofeinu. Naopak není vhodné pít ledově vychlazené nápoje, upozorňuje ČHMÚ.

 

Autor: Alexandr Božilov, ČTK

reklama

reklama