Trpící Austrálii lehce ulevil déšť, vedra se ale vrátí. Obětem požáru pomáhají i celebrity

Několik měsíců trvající požár na území Austrálie zničil již více než 8 milionů hektarů země. Na svědomí má podle posledních informací již 25 obětí, včetně hasičů a místních obyvatel. Počet uhynulých zvířat už překročil půl miliardy. Ačkoli se podle BBC momentálně na Austrálii snáší déšť a teploty klesly, meteorologové varují, že do čtvrtka opět vzrostou.
5. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: PŘI POŽÁRECH V AUSTRÁLII ZAHYNULO UŽ 24 LIDÍ
5. 1. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: PŘI POŽÁRECH V AUSTRÁLII ZAHYNULO UŽ 24 LIDÍ

reklama

V pondělí zavládlo lehce deštivé počasí doprovázené chladnými větry v Melbourne, Sydney a v jiných částech Nového Jižního Walesu. Úřady tak mohly zprovoznit některé cesty, které byly vlivem požárů uzavřeny, a přemístit tak lidi do bezpečí. Situaci ale nadále komplikuje všudypřítomný kouř. Meteorologové navíc varují, že se nebezpečné počasí v průběhu tohoto týdne opět vrátí. 

Požár již pohltil a zničil území větší, než je rozloha Česka. Smrt 25 lidí zavinil v některých případech přímo požár, jiní zemřeli na následky otravy zplodinami, zranění způsobených silným větrem nebo na infarkt. Evakuovaní lidé, kteří stále mají naději, že se do svých domovů jednou vrátí, ale začínají stále více pochybovat. Požáry totiž téměř bez ustání trvají už od září minulého roku.

Médii se pak šíří drastické záběry mrtvých zvířat podél silnic. Kromě koalů, kteří jsou na sociálních sítích viděni nejčastěji, umírají také například ptáci, klokani, krávy či ovce. Zvířata, která požár přežijí, potřebují lékařskou péči a léky, které hradí nadace a sbírky. Sociální sítě jsou doslova plné proseb o finanční dary, jedna z nadací už vybrala částku 570 milionů korun.

Velkým problémem je také všudypřítomný kouř, který znečišťuje ovzduší a ztěžuje život lidem a zvířatům, kterých se zatím požáry přímo nedotýkají. Lidé se tedy evakuují například ze Sydney, uvádí BBC.

V Austrálii zahynulo kolem půl miliardy volně žijících zvířat                 ZDROJ:CNN

VIDEO: Stovky mrtvých zvířat podél silnic.Oheň v Austrálii zabíjí vše živé

Pomoci se snaží známé osobnosti

Australský rodák Russell Crowe byl na včerejších Zlatých glóbech jedním z nominovaných. Na událost však vůbec nedorazil, jelikož podle svých slov chrání svou rodinu právě v Austrálii. Dopis, díky němuž chtěl herec sdělit světu, proč se na předávání nedostavil a co se v Austrálii vlastně děje, za něj přečetla Jennifer Aniston: „Nenechte se mýlit, tragédie probíhající v Austrálii je následkem klimatických změn. Musíme jednat na základě vědy, přesunout naši globální pracovní sílu k obnovitelné energii a respektovat naši planetu. Tímto způsobem máme budoucnost.“ 

Crowe byl vzápětí svými fanoušky na sociálních sítích vyzdvihován a srovnáván s australským premiérem Scottem Morrisonem. Ten si i přes probíhající peklo ve své domovině s rodinou minulý měsíc zaletěl na dovolenou na Havaj.

Instagramová modelka Kaylen Ward vybrala pro pomoc Austrálii více než 100 tisíc dolarů, za každých 10 dolarů, které její fanoušci na nadaci přispějí, jim přislíbila poslat svou nahou fotku, informoval server Daily mail.

Ani Češi nezůstávají ve finančních darech pozadu. Blížící se tenisové Australian Open inspirovalo Karolínu Plíškovou a Petru Kvitovou. Za každé eso totiž tenistky slíbily přispět 150 – 200 dolarů.

reklama

reklama