Trpíte migrénami? Máte vyšší riziko, že vás postihne Alzheimer nebo demence

Výzkumníci se v rámci studie ptali 679 lidí ve věku 65 let a starších na to, zda se potýkají nebo potýkali s migrénou. Po pěti letech se respondentů znovu dotazovali a testovali je, přičemž zjistili, že u 7,5 % z nich se rozvinula určitá forma demence. U 5,1 % celkově dotazovaných, tedy u 34 z 51 lidí s určitou formou demence, se rozvinula Alzheimerova choroba.
Výsledky studie ukázaly, že 23,5 % sledovaných lidí trpící Alzheimerovou chorobou dříve postihovaly migrény. V porovnání s tím u demence trpělo migrénami dříve 10 procent touto duševní nemocí postižených.
Po zohlednění faktorů jako je věk či vzdělání vědci zjistili, že lidé s Alzheimerovou chorobou mají 4,22krát vyšší pravděpodobnost výskytu dřívějších migrén než zdraví lidé. Lidé s demencí trpěli migrénami 2,97krát častěji, přičemž v rámci studie se jednalo beze zbytku o ženy.
Vědci se domnívají, že extrémní bolesti hlavy mohou způsobit zápal/zánět mozku, který pak vede k neurologickému poškození, jež může zapříčinit zhoršení či ztráty paměti. Výzkumníci na základě studie naznačují, že lidé, kteří trpí velkými bolestmi hlavy, jsou více ohroženi a měli by být v souvislosti s větší pravděpodobnosti rozvoje Alzheimerovy choroby či demence důkladněji sledování.
Migrény obvykle začínají v rané dospělosti a u postižených často způsobují přecitlivělost na světlo či zvuk a nezřídka také nevolnost. „Identifikace spojitosti s migrénami nás vedou k novým strategiím v prevenci Alzheimerovy choroby,“ uvedla vedoucí autorka studie z kanadské University of Waterloo, Dr. Suzanne Tyasová.
Vědci z Imperial College London a University of Glasgow rovněž zjistili, že i jediné zranění hlavy může způsobit shluky proteinů v mozku, které jsou rovněž spojovány s demencí.