Trpíte spánkovými problémy či apnoe? Podle studie vám hrozí vyšší riziko demence

Lidé, kteří mají problémy se spánkem, mají vyšší riziko rozvoje kognitivních problémů nebo demence, než ti, kteří spí dobře. Zjistili to podle Daily Mail vědci, kteří prošli data jednapadesáti dříve publikovaných studií sledujících po několik let osoby středního a staršího věku v Severní Americe, Evropě a východní Asii.
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pixabay

reklama

Vědci zjistili, že u jedinců s nespavostí existuje o 27 procent vyšší pravděpodobnost rozvoje kognitivních problémů a o 25 procent vyšší riziko rozvoje demence. Lidem se spánkovou neefektivitou nebo s dlouhou dobou strávenou v posteli v bdělém stavu hrozilo podle studie o patnáct procent vyšší riziko kognitivních problémů.

Řízení spánku jako prevence proti demenci

„Tato zjištění naznačují, že management spánku by mohl sloužit jako slibný cíl prevence proti demenci,“ uvedl vedoucí autor studie doktor Wei Su z čínské univerzity v Čching-tao.

Ačkoliv studie nebyla určena k tomu, aby zjistila, zda a jak problémy se spánkem přímo způsobují kognitivní úpadek nebo demenci, existuje podle doktora Su několik možných vysvětlení.

Mnoho spánku škodí 1

Milujete spánek? Pak pro vás mají odborníci špatnou zprávu. Příliš mnoho času v posteli totiž může vést k infarktu!

Problémy se spánkem mohou vést k poškození kognitivních funkcí způsobením zánětu tkáně v centrálním nervovém systému včetně mozku a míchy, uvedl doktor. Navíc mohou spánkové problémy snížit efektivitu mozku v odstraňování odpadu a přispět ke ztrátě mozkových buněk nebo atrofii klíčových oblastí mozku.

Nejnižší riziko při spánku 6–7 hodin

Přezkoumávané studie sledovaly účastníky obvykle po dobu tří až deseti let, několik málo pak po desítky let. Věk sledovaných se na začátku sledování obvykle pohyboval okolo padesáti let a více.

Nejnižší riziko kognitivních poruch hrozilo lidem, kteří spali v průměru šest nebo sedm hodin denně, zatímco u lidí spících méně než čtyři hodiny nebo více než deset hodin riziko významně rostlo. Lidí se spánkovou apnoe, nočními poruchami dýchání, měli o 29 procent vyšší pravděpodobnost kognitivních problémů.

Autoři nové studie uvádějí, že je možné, že krátký spánek a další spánkové problémy přispívají k degeneraci v některých mozkových oblastech spojených s demencí, případně, že lidé, kteří už nějakou takovou degenerací trpí, pak trpí špatným spánkem.

reklama

reklama