Trump bojuje proti Bidenovi, tentokrát pomocí Číny

Joe Biden na svém twitteru vzkazuje Trumpovi: „Pane prezidente, nemůžete vydírat zahraniční vlády, aby vám pomohly ke znovuzvolení. To je zneužití moci a porušujete tak vaši přísahu na Ústavu. Ohrožujete naši národní bezpečnost. Vím, chtěl byste tak sfouknout primárky a vybrat si svého soupeře, ale nevzdám to.“
Biden a Trump
Biden a Trump
koláž TV Prima

reklama

Bývalý viceprezident takto upozorňuje svého soka ve volbách, který se nyní rozhodl veřejně požádat Čínu, aby stejně jako Ukrajina zahájila vyšetřování Joea Bidena a jeho syna Huntera. Joe Biden tím rozpoutal proces, který by podle něj měl zničit Trumpa impeachmentem. Adam Schiff, který je za demokraty ve Sněmovně reprezentantů předsedou výboru pro kontrolu tajných služeb a tahounem impeachmentu, hrozí Trumpovi, že nemůže využívat prezidentského úřadu k nátlaku na zahraniční vůdce, aby vyšetřovali jeho politické oponenty.

Donald Trump si ale myslí, že neudělal nic špatného a vyšetřování je honem na čarodějnice.

Americký prezident totiž svoji prosbu k vyšetřování Bidena nevznesl k Číně poprvé. CNN píše o tom, že se letos 18. června Trump telefonicky bavil s čínským protějškem Si Ťin-pchingem o tom, že Biden má jisté politické vyhlídky, stejně jako senátorka Elizabeth Warrenová. Ptal se jakoby nic a zamíchal to s dotazy na Hongkong nebo postup rozhovoru o obchodních vztazích. Záznam o tomto hovoru byl později uložen v zabezpečeném elektronickém systému, kde byl uložen i hovor s ukrajinským prezidentem Volodimirem Zelenským. CNN uvádí, že na dotaz, zda prezident se Si Ťin-pchingem mluvil o Bidenovi, Bílý dům to nepopřel. Tisková tajemnice Stephanie Grishamová situaci následovně vysvětlila: „Světoví vůdci se musí dokázat bavit volně se svými protějšky - to je klíčová součást účinné diplomacie. Proto jsou tyto rozhovory důvěrné.“

CCN dále píše o tom, že těsně předtím, než nadešla otázka Bidena, americký prezident uvedl Si Ťin-pchingovi, že převzal kontrolu nad obchodními rozhovory, které měly pokračovat další týden, kdy přijedou čínští vyjednávači do Washingtonu.

Trumpovi obchodní poradci uváděli, že Čína pozorně sleduje možnosti Demokratů ve volbách a rozhoduje se o variantách různých kandidátů v jednání s Trumpem.

Mnohokrát Trump naznačil, že Bidenovi dostali od Číny miliony dolarů a vydělávali na politické moci, kdy byl Biden starší viceprezidentem. Oba Bidenové byli v Číně v roce 2013 na diplomatické misi za účelem zmírnění napětí v regionu. Krátce potom společnost, ve které byl Hunter Biden, získala velkou čínskou investici.

Kate Bedingfieldová, která vede Bidenovu volební kampaň, uvedla, že jsou to všechno lži.

Viceprezident Mike Pence ve svém posledním projevu řekl, že na Trumpově prohlášení nevidí nic špatného a naopak že Bidenovou kauzou by se mohli zabývat nejen v USA. Trump jinak považuje Bidenovy aktivity v Číně za ještě horší než jeho podnikání na Ukrajině.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!