Trump chce ve třech fázích otevřít ekonomiku. V USA je bez práce 22 milionů lidí

Americký prezident Donald Trump přestavil plán, který má zemi dostat z ekonomické křeče způsobené pandemií koronaviru. Guvernéři mají své státy otevírat postupně – podle toho, jak moc byli jejich obyvatelé nemocí COVID-19 zasaženi.
Trump chce ve třech fázích otevřít ekonomiku
Trump chce ve třech fázích otevřít ekonomiku
AP Photo/Alex Brandon

reklama

Za čtyři týdny ztratila Amerika skoro všechny nově vytvořené pracovní pozice od hospodářské krize před jedenácti lety. Trump by si proto přál, aby se ekonomický život v některých regionech začal vracet k normálu už začátkem května.

„Amerika chce být otevřená a Američané chtějí být otevření,“ uvedl na tiskové konferenci Trump. Prezident také zdůraznil, že pokud obyvatelé chtějí zůstat zdraví, tak musí zdravá zůstat i ekonomika země. Bez fungujícího hospodářství podle prezidenta nebude fungovat ani zdravotnictví. Navíc může „ostře vzrůst“ i závislost některých lidí na drogách a alkoholu. „Celonárodní uzavření není dlouhodobě udržitelné řešení,“ doplnil prezident.

Trump nakonec nechá uvolňování restrikcí na guvernérech jednotlivých států. Ti by se měli řídit instrukcemi Bílého domu tak, aby v procesu uvolňování uvalených regulací nedošlo k opětovnému šíření nemoci. Instrukce jsou pro větší bezpečnost rozděleny do třech hlavních fází.

Jak budou jednotlivé fáze probíhat?

V první fázi by se nemělo shromažďovat na uzavřených i otevřených místech více než deset lidí, jednotlivci by od sebe měli zachovávat dvoumetrové rozestupy. Posilovny či kina by měly zůstat zavřené, pokud nedokáží zajistit dostatečné sanitární opatření a umožnit zachování rozestupů. Návštěvy v nemocnicích a v domovech důchodců jsou během této fáze zakázané. Zavřené musí zůstat i školy.

V druhé fázi mohou občané začít cestovat. Shromažďovat se může více jak padesát lidí najedou, ale musejí stále udržovat rozestupy. Pokud to situace dovoluje, tak z by aměstnancům mělo být umožněno pracovat z domova. Nově by mohly otevřít i za stále velmi regulovaných podmínek bary.

Během třetí fáze mohou lidé začít navštěvovat své příbuzné v domech pro seniory a nemocnicích, mohou se shromažďovat na veřejných místech a začít chodit normálně do práce. Ani třetí fáze však neznamená návrat ke stavu přeď pandemií. Lidé by nadále měli udržovat rozestupy a zachovávat přísná hygienická opatření. Není zatím zřejmé, kdy budou například moci fanoušci zajít na velké hromadné sportovní akce. Prezident navíc vyjádřil obavu, že by se pandemie koronaviru mohla opětovně navrátit.

Ekonomika se bude vzpamatovávat pomalu

Na prezidentův plán pozitivně zareagovaly trhy a posílily akcie některých společností. Přesto někteří analytici zůstávají skeptičtí „Obavy z druhé poloviny roku mohou být podceňovány,“ napsala Seema Shah, hlavní stratég Principal Global Investor. „Přestože se vlády snaží zrušit zmrazení jednotlivých ekonomik, jejich znovuotevření bude jen pozvolné. Firmy i domácnosti budou navíc zatěžkané finančními tlaky, což potlačí poptávku a bude mít za následek pomalejší hospodářské oživení,“ uvedla Shah.

Podobně mluví i generální ředitel banky Morgen Stanley James Gorman. „Tak dlouho, dokud doba trvání a rozsah pandemie zůstanou nejisté, očekávám, že i trhy budou nadále křehké. Globální ekonomika se nachází ve skutečném stresu a bude nějaký čas trvat, než se z toho vzpamatuje,“ řekl pro Fox Business Gorman.

Dalibor Zítko

reklama

reklama