Trump: Co se týče cel a bariér, chová s k nám EU ještě hůře než Čína

Americký prezident Donald Trump minulý týden opět signalizoval, že myšlenku zavedení dodatečných cel na zboží z Evropské unie vůbec neshodil ze stolu. To je varovné zvláště proto, že evropská ekonomika citelně zpomaluje.
Po Číně se Trump zřejmě "obchodně" chystá na EU
Po Číně se Trump zřejmě "obchodně" chystá na EU
express
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Trump v květnu o půl roku odložil rozhodnutí o zavedení cel na auta či autodíly z EU. Mohl by je tedy zavést v první polovině listopadu, pravděpodobně zrovna v době, kdy se Evropa bude vypořádávat s bezprostředními dopady brexitu, dost možná jeho tvrdé varianty.

„Evropská unie je ještě horší než Čína, jenom menší,“ nechal se před víkendem Trump slyšet v rámci předvolebního setkání s příznivci ve státě New Hampshire. „Chová se k nám hrozně: překážky, cla, daně.“

V pátek Eurostat zveřejnil statistiku vzájemného obchodu EU a USA v letošním prvním čtvrtletí. Trumpa nepotěšil. Přebytek EU z obchodu s USA totiž činil takřka 75 miliard eur, meziročně byl tedy o více než jedenáct procent vyšší. Německo svým přebytkem s USA mezi zeměmi EU zřetelně dominuje. 

O víkendu se ve Francii setkají představitelé zemí skupiny G7. Pokud se státníkům vedoucích ekonomik světa nepodaří zmírnit transatlantické napětí, půjde o další špatnou zprávu, a to i pro Českou republiku. I když ta by americkými cly na evropská auta byla zasažena spíše jen nepřímo.

Trump ovšem může zavádět cla a sankce také třeba v souvislosti s digitální daní. Tu Francie již zavedla a Česko ji plánuje. Trumpova administrativa přitom francouzskou digitální daň již prošetřuje a pokud shledá, že má diskriminační povahu, Trump nevyloučil, že například zavede další cla na francouzské zboží, konkrétně naznačil možnost dodatečného dovozního zdanění francouzských vín. 

Lukáš Kovanda   

Reklama
Reklama