Trump: Dohnat a předehnat Rusko

Koncem minulého roku ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Rusko má velký náskok ve vývoji nových zbraní a je jedinou zemí na světě, která používá hypersonické zbraně.
Donald Trump na setkání s americkými guvernéry
Donald Trump na setkání s americkými guvernéry
foto AP

reklama

Na setkávání vysokých ruských vojenských představitelů se Putin chlubil, že Rusko poprvé v dějinách vede ve vývoji zcela nové třídy zbraní, a to na rozdíl od minulosti, kdy naopak USA dohánělo. Ruský prezident měl zejména na mysli střelu vzduch-země Kinžal.

Zprávu tehdy přenesla všechna světová média (viz abcnews) a brala to v tu chvíli jako samozřejmost, neboť o několik měsíců dříve si americký ministr obrany Mark Esper stěžoval na americkou moderní výzbroj a mluvil o tom, že Američanům bude trvat dva roky, než doženou v této oblasti Rusko.

Pentagon opakovaně varoval Kongres před nadzvukovými raketami vyvíjenými Ruskem a Čínou, které bude těžší sledovat a ubránit se jim. Tehdy také Američané mluvili o nutnosti umístění vrstvy senzorů do kosmu, aby byly včas zpozorovány nepřátelské rakety, a to zejména ty pokročilejší, hypersonického typu.

Dnešní média přichází s obratem, když Donald Trump včera ve své řeči před americkými guvernéry v Bílém domě mluvil o tom, že „máme superrychlé střely – obrovské množství superrychlých střel. Říkáme jim 'superrychlé', které jsou čtyři, pět, šest a dokonce sedmkrát rychlejší než obyčejná raketa. Musíme je mít, neboť je Rusko má.“

Souvisí to podle něj s tím, že Rusko i Čína projevily ochotu jednat s USA o „šíleném utrácení miliard dolarů za jaderné zbraně.“ Dodal k tomu: „Jediné řešení, které mohu učinit, je vytvořit daleko nejsilnější jadernou sílu na světě. Jak víte, v posledních třech letech jsme se také hodně zlepšili, co se týče jádra.“

Dále se zmínil o částce 740 miliard dolarů pro armádu a možnosti nabídnout pracovní místa. Na to, podle Trumpa, mohou být USA hrdé. „Máme nejlepší vybavení na světě. Nejlepší rakety, letadla a rakety. Každý chce mít naše vybavení,“ řekl guvernérům Trump.

Jakoby na tato slova reagoval ministr obrany Mark Esper a oznámil, že má v úmyslu přesunout 5,7 miliard dolarů z obranného rozpočtu, které tvoří „nevojenské služby“ (logistika nebo média) na „důležitější priority“. Média to vysvětlují tak, že prioritami je míněna soutěž ve vyzbrojování s Ruskem a Čínou. „Jedná se o výzkum vesmíru, hypersonických zbraní, umělé inteligence, páté generace komunikačních technologií, modernizace jaderného průmyslu, raketové obrany a sil pohotové reakce,“ uvádí například server Business Insider.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!