Trump: Evropa se k nám chová hůře než Čína

Těsně před začátkem zítřejšího a sobotního summitu G20 v japonské Osace zaútočil americký prezident Donald Trump na Evropany v rozhovoru pro televizi Fox News.
Donald Trump
Donald Trump
Business Insider

reklama

Rozhovor se týkal mnoha problémů počínaje Muellerovou zprávou a konče napětím mezi USA a Íránem. Čemu se však Donald Trump také věnoval, byla krádež duševního vlastnictví Čínou a evropská obchodní politika vůči USA.

„V Evropě existuje jedna žena, její jméno nebudu uvádět, a ta by měla nahradit Jean-Claude Junckera… Nenávidí USA, a to snad vůbec nejvíc ze všech lidí, které jsem kdy poznal. Hodlá zažalovat všechny naše společnosti. Jde o žaloby Google a Facebook…,“ rozčiloval se v rozhovoru americký prezident a bylo evidentní, že má na mysli Margrethe Vestagerovou, dánskou političku, členku Radikálně liberální strany, která je šéfkou EU pro antimonopolní politiku. Ještě předtím přitom vychvaloval současného předsedu Evropské komise Junckera jako „fantastického gentlemana, fantastického obchodníka, nesmírně tvrdého“.

Navíc se Donald Trump pustil do Evropy, když uvedl, že „Evropané svoji politiku vůči USA nastavili, aby využívali Spojené státy. Mají přitom ještě horší obchodní bariéry než Čína… Nastavili pravidla tak, že vůbec není možný oboustranný obchod. Evropa se k nám chová hůře než Čína. Přitom neříkám, že si to špatně zavedli, ale vůči nám je to nefér.“

Kritika evropských členů NATO

Dále Trump uváděl za příklad NATO, kdy jeho evropští členové neplatí svůj dohodnutý podíl.

„Platíme stoprocentně, ví se o tom stejně, jako že Německo neplatí, co by mělo.“ Donald Trump pokračoval v kritice Evropy prostřednictvím organizace NATO. „Z osmadvacítky zemí platí to, co má sedm členů. V minulém roce jsme zaplatili o sto miliard dolarů více. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vám to potvrdí a řekl, že nebýt prezidenta Trumpa, nebylo by NATO,“ uvedl v televizi Fox News před zítřejším summitem G20 v Osace americký prezident.

Mirko Radušević

reklama

reklama