Trump i Kim už jsou v Singapuru. Setkat se mají v úterý na ostrově Sentosa

Americký prezident Donald Trump i severokorejský vůdce Kim Čong-un už jsou podle informací agentury AP v Singapuru. Zatímco Kim se stačil už setkat i s tamním premiérem Lee Hsien Loongem, Trumpa toto setkání čeká v pondělí. Schůzka Kima s Trumpem v rámci summitu by se měla uskutečnit už v úterý na ostrově Sentosa.
Donald Trump přiletěl do Singapuru na summit se severokorejským vůdce Kim Čong-unem
Donald Trump přiletěl do Singapuru na summit se severokorejským vůdce Kim Čong-unem
AP

reklama

Air Force One amerického prezidenta Donalda Trumpa přistál na letecké základně Paya Lebar. Do Singapuru cestoval přímo ze summitu G7, který se konal v Kanadě. O hodin před ním přistálo také letadlo se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem.

Ten se během svého pobytu už stačil setkat i se singapurským premiérem Lee Hsien Loongem. „Celý svět sleduje historický summit mezi Severní Koreou a Spojenými státy americkými a díky vašemu upřímnému úsilí ... jsme byli schopni dokončit přípravu na historický summit," uvedl podle agentury AP premiér po jednání s Kimem.

Nehoda čínského autobusu v KLDR

Tragická nehoda autobusu v KLDR: Při pádu z mostu zemřely tři desítky cestujících

Experti po celém světě spekulují o výsledku summitu

Trump má toto setkání na svém programu naplánováno na pondělí. Po příletu ale uvedl, že doufá v dohodu mezi oběma zeměmi a také v to, že se Severní Korea zdá svých jaderných zbraní. KLDR je kvůli svému jadernému programu pod řadou ekonomických i diplomatických sankcí.

O unikátnosti celého úterního summitu svědčí i to, že vůdce KLDR od nástupu do své funkce v roce 2011, vycestoval ze své země pouze třikrát. Na tom, jaký bude mít celé jednání závěr, spekulují experti po celém světě. Zatímco někteří považují za velice nepravděpodobné, že by se Kim jaderného programu vzdal, druzí doufá v tom, že diplomatická cesta nahradí dlouholeté nepřátelství mezi KLDR a USA.

reklama

reklama