Trump: Migranty nepustíme! Na hranice s Mexikem míří tisíce vojáků

Pentagon posílá k hranicím s Mexikem tisíce vojáků, aby zastavili karavanu migrantů ze Střední Ameriky. Prezident Donald Trump už dříve avizoval, že migrantům zamezí ve vstupu na americké území všemi dostupnými prostředky.
Migranti ze Střední Ameriky míří k americkým hranicím
Migranti ze Střední Ameriky míří k americkým hranicím
AP

reklama

Před více než dvěma týdny vyrazila obrovská skupina migrantů zejména ze středoamerického Hondurasu směrem do USA. Skupina se postupně rozrostla a nyní je ve státě Oaxaca na jihu Mexika už na sedm tisíc migrantů. Uprchlíci jsou sice ještě asi 1 600 kilometrů daleko od hranic s Amerikou, přesto se generál Terrence J. O´Shaughnessy rozhodl spustit operaci s názvem Věrný patriot.

V současnosti je na hranicích na 2 200 tisíc členů národní gardy, kteří tam byli vysláni na základě žádosti Donalda Trumpa. Operace Věrný patriot se pak zaměří na hranice s Mexikem v Texasu, Arizoně a Kalifornii. Generál uvedl, že jednotky nasadí do konce týdne a budou vybaveny zbraněmi, vrtulníky, letadly a bariérami.

karavana migrantů v jižním Mexiku
Autor: AP karavana migrantů v jižním Mexiku

Trump řekl pro Fox News, že plánuje na hranicích postavit stanová městečka pro migranty, kteří legálně požádají o azyl. Chce se ujistit, že dokud neproběhne azylové řízení, migranti se do Ameriky nedostanou. Navíc Trump v pondělí na Twitteru varoval, že v karavaně jsou i nebezpeční lidé, členové gangů. Vzkázal jim, že je USA nepřijmou a že by se měli radši vrátit, odkud přišli. „Toto je invaze do naší země a naše armáda na vás čeká,“ dodal prezident Trump na Twitteru.

Analytik Anthony Zurcher z BBC  tah  pentagonu zpochybňuje. Podle něj může být pět tisíc vojáků na hranicích úplně zbytečných z několika důvodů. Počet migrantů se může i několikanásobně snížit, než vůbec na hranice dorazí. Důvodem může být dlouhá vyčerpávající cesta nebo možnost žití v Mexiku. Zároveň Zurcher uvádí, že nasazení vojáků může být předčasné. K nejbližším hraním to mají migranti ještě 1 600 kilometrů  a cesta jim může zabrat ještěi týdny či měsíce. Trump ale jedná jasně. Uprchlíky vidí jako národní hrozbu a chce jí čelit.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!