Trump může vyhlásit výjimečný stav. Zeď je podle demokratů luxus. Vláda je již 21 dní v omezeném režimu

Americký prezident Donald Trump navštívil americko-mexickou hranici a zintenzivňuje svůj tlak na stavbu hraniční zdi, což odmítají opoziční demokraté v Kongresu USA. Neshody v této otázce vedly k částečnému zablokování vlády, která tak funguje v omezeném režimu. Ten dnes dosáhl 21 dnů, což je v historii USA rekordně dlouhá doba, uvedla agentura DPA.
Donald Trump
Donald Trump
@realDonaldTrump / Twitter

reklama

Trump uspořádal i diskuzi s příslušníky pohraniční stráže, tamními politiky a republikány, kteří svědčili o potřebě stavby zdi nebo jiné bariéry pro zastavení ilegální migrace, obchodu s lidmi a pašování drog.

Podle Trumpa jde o krizi

„Zjevně jde o krizi,“ uvedl americký prezident. „Mnoho zločinů v naší zemi je spácháno lidmi, kteří přicházejí právě tudy.“ Dodal také, že se cítí velmi špatně kvůli lidem, členové jejichž rodiny byli zabiti.

Trump ve čtvrtek rovněž zopakoval, že může vyhlásit výjimečný stav, čímž by mohl obejít demokraty, kteří v Kongresu stavbu zdi blokují. „Zatím ještě nejsem připravený to udělat, ale jestli budu muset, tak to udělám,“ doplnil.

Hranice mezi Mexikem a USA v Tijuaně okupují tisíce migrantů ze střední Ameriky

Jsme mezinárodní dělníci! Mexiko vyhostilo stovku imigrantů, kteří se pokusili překročit hranice do USA

Vyhlášení výjimečného stavu podpořil ve čtvrtek i nejvyšší republikánský zákonodárce, senátor Lindsey Graham, který s demokraty vyjednává. „Nikdy jsem nebyl tak deprimovaný v souvislosti s tím, jak dál. A nevidím cestu vpřed,“ řekl senátor novinářům.

Kontroverzní krok by ale čelil právním krokům, jelikož demokratičtí zákonodárci tvrdí, že situace na americko-mexické hranici výjimečný stav nevyžaduje.

Zeď je luxus, který si nelze dovolit

Podle demokratů je zeď „luxus, který si země nemůže za žádných okolností dovolit“. Demokratka Nancy Peloci dříve uvedla, že demokraté nepodceňují bezpečnost na hranicích, ale chtějí vynaložit peníze na sledovací (dohlížecí) technologie.

Celý spor se točí okolo 5,7 miliardy dolarů, které chce Trump schválit Kongresem pro vybudování hraniční zdi, což demokraté vnímají jako neefektivní a jako ztrátu na daních vybraných dolarů. Omezený vládní režim znamená, že stovky tisíc vládních zaměstnanců zůstávají doma nebo pracují bez odměny. Poslední zablokování trvající 21 dní proběhlo v letech 1995–96.

reklama

reklama