Trump na návštěvě Británie: Setká se s premiérkou i královnou, očekávají se protesty

Donald Trump dnes přiletěl na svoji první oficiální návštěvu návštěvu Velké Británie. Během následujících dnů se má setkat jak s premiérkou Theresou Mayovou, tak i královnou Alžbětou II. Americký prezident se na britské ostrovy přesunul z bruselského summitu NATO.
Donald Trump a Melania Trumpová
Donald Trump a Melania Trumpová
AP

reklama

Šéfa Bílého domu a jeho ženu čeká dnes slavnostní večeře s premiérkou Mayovou v Blenheimském paláci – sídle předků Winstona Churchilla. Nabitý program bude mít Trump hlavně v pátek, kdy bude jednat s premiérkou ve venkovském sídle britských ministerských předsedů v Chequers. Ten samý den by se měl na hradě Windsor setkat také s královnou Alžbětou II.

Jednání s Mayovou by se měla týkat mimo jiné nových obchodních dohod po Brexitu. Už během summitu NATO v Bruselu Trump prohlásil, že Británie je nyní „pořádně neklidné místo“. Rozhodnutí Britů opustit Evropskou unii pak připsal na vrub migrační krizi. Kromě Brexitu budou americký prezident s britskou premiérkou jednat také o situaci na Blízkém východě.

Státní návštěva ano, setkání s královnou raději ne, myslí si Britové

V pohotovosti jsou britští policisté. V Londýně i Glasgow se očekávají desetitisícové demonstrace proti Trupovi. Protestovat by se mělo i v dalších britských městech. Londýnský starosta Sadiq Khan zase získal povolení, aby v pátek nad Westminsterským palácem mohla dvě hodiny létat nafukující postava, která vyobrazuje Trumpa jako dítě.

Přestože mnohá média informují o mohutných protestech a nevoli veřejnosti proti návštěvě amerického prezidenta, průzkum britské agentury YouGov ukazuje něco jiného. Podle něj totiž 50 % Britů Trumpovu návštěvu Velké Británie schvaluje a jen 37 % si myslí, že by měla být zrušena. Oproti tomu téměř polovina dotázaných uvedla, že by Trump neměl navštívit britskou královnu. Pro setkání obou státníků se vyslovilo 35 % dotázaných.

Obchodní vztahy Číny a USA

USA roztáčí obchodní válku s Čínou. Trump pokračuje v zavádění cel

Sám Trump se nechal slyšet, že se protestů během své návštěvy nebojí. Prohlásil dokonce, že je mezi Brity „velice oblíbený“. Tomu ale příliš neodpovídá již zmíněný průzkum agentury YouGov. Z toho vyplývá, že přestože většina Britů jeho státní návštěvu podporuje, jen 17 % má o americkém prezidentovi dobré mínění. V tomto ohledu je na Ostrovech méně populární jen Vladimir Putin (7 %).

 A právě za ruským prezidentem má Trump namířeno hned po skončení své britské mise. Jejich očekávané setkání ve finských Helsinkách se uskuteční v pondělí.

reklama

reklama