Trump na poslední chvíli odvolal letecký útok. "Byl by to neúměrný útok," uvedl. Hrozila válka s Íránem

Sestřelení amerického dronu  a předtím útoky na tankery se staly signálem k dnes ráno startujícím americkým letadlům k bombardování cílů v Íránu. Krize vztahů mezi oběma zeměmi se prohlubuje. Bojuje se na diplomatickém, ekonomickém a již i vojenském poli. AKTUÁLNĚ: Írán věděl o útoku předem od Trumpa. Vojenští expert uvedli, že by útok znamenal 150 lidských oběti, proto ho Trump odvolal jako nepřiměřený.
americké letadlo startuje - ilustrace
americké letadlo startuje - ilustrace
youtube.com

reklama

Konflikt začal před rokem, kdy Trump prosadil svou taktiku „maximálního tlaku“ proti Teheránu a Spojené státy opustily dohodu z Obamovy éry v roce 2015 o omezení íránského jaderného programu.

Včera, ve čtvrtek, došlo k vyvrcholení krize vztahů obou zemí, když Írán sestřelil americký výzvědný dron a Donald Trump se rozhodl pro bombardování cílů v Íránu. S touto zprávou přichází americký deník New York Times, který se toto dozvídá přímo od úředníka z Bílého domu. V příčině se obě strany rozcházejí, když Teherán mluví o tom, že nad svým vzdušným prostorem ve čtvrtek ráno sestřelil americký špionážní dron a USA tvrdí, že k sestřelení došlo v mezinárodním vzdušném prostoru.

Citovaný americký deník uvedl, že ve čtvrtek kolem sedmé večer (místního času, to je 24 hod. středoevropského) všichni američtí vojenští činitelé čekali na povel k zásahu na vybrané cíle včetně iránských radarů. „Letadla byla ve vzduchu, lodě na svých pozicích. Zatím nebyla vypálena ani jedna střela, když přišel rozkaz: odvolává se akce,“ cituje deník New York Times vyššího úředníka Bílého domu.

Podle plánu mělo dojít k útoku dnes brzo ráno, aby se minimalizovaly ztráty na lidských životech. Podle stanice BBC však není jasné, zda to znamenalo definitivní zastavení válečné operace.

Operace byla odvolána po Trumpově diskuzi o Íránu se svými národními bezpečnostními poradci a předními politiky v Kongresu. New York Times píše o tom, že přední činitelé z Pentagonu varovali, že akce může vyvolat eskalaci konfliktu a napadení amerických cílů v regionu.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a poradce pro národní bezpečnost John Bolton se snažili prosadit tvrdý postoj, ale přední politici Kongresu vyzvali k opatrnosti. Nancy Pelosiová uvedla, že USA nemají vůbec chuť válčit s Íránem.

O tom, že nebezpečná situace nadále trvá svědčí nařízení Americké federální letecké správy, která vydala zákaz americkým leteckým operátorům létat nad některými oblastmi Íránu, Hormuzským průlivem a Ománským zálivem.

Trump přes twitter vysvětluje

Dnes odpoledne se objevil Trumpův tweet, ve kterém uvádí důvody svého rozhodnutí.„Když jsme se ptali na oběti...generál odpověděl 150 lidí zemře...deset minut před zásahem jsem akci odvolal. Bylo by to neúměrná reakce na sestřelení dronu. Nespěcháme, přehodnotíme to, jsme připravení to rozjet, vždyť máme nejlepší armádu na světě. Sankce jsou ostré a další jsme včera přidali.Írán nesmí mít jaderné zbraně ani proti USA ani proti světu!"

Aktuální zpráva:

Íránští představitelé dnes informovali agenturu Reuters, že o útoku věděli. Uvedli, že Teherán obdržel v noci ze čtvrtka na pátek informaci od ománských představitelů, které informoval přímo prezident Spojených států amerických Donald Trump. Zpráva byla o tom, že Američané zaútočí na Írán. 

Ve skutečnosti Donald Trump prostřednictvím Ománu nabídl na poslední chvíli Íránu šanci jednat. Agentura Reuters uvádí, že americký prezident ve svém poselství uvedl, že je proti válce s Íránem a že chce s íránskými představiteli o problémech jednat. Měl nabídnout krátkou lhůtu k odpovědi na poselství. Írán okamžitě reagoval, že vše záleží na nejvyšším vůdci Ájatolláhu Sajjidu Alí Chameneím, aby se rozhodl, jak dále jednat. Agentura Reuters má tyto zprávy od íránského úředníka získané za podmíny anonymity. V agenturní zprávě jsou uvedená ale i slova jiného íránského úředníka, který tvrdí, že vůdce je proti jakémukoli jednání. Ubezpečuje však, že zpráva bude Ájatolláhu předána, aby učinil rozhodnutí ... „Řekli jsme však ománskému představiteli, že jakýkoli útok proti Íránu bude mít regionální a mezinárodní důsledky," cituje agenturní zpráva íránského představitele.

 

Mirko Radušević

 

reklama

reklama