Trump navrhl vznik nezávislého palestinského státu

Americký prezident Donald Trump navrhl vytvoření palestinského státu, jehož hlavním městem má být východní Jeruzalém. O Trumpově mírovém plánu pro Blízký východ informovala agentura Reuters. Podle Spojených států je nyní na Palestincích, aby podnikli patřičné kroky, které povedou k ukončení desetiletí trvajícího konfliktu s Izraelem.
Palestinci dnes protestovali proti chystanému mírovému plánu Donalda Trumpa
Palestinci dnes protestovali proti chystanému mírovému plánu Donalda Trumpa
AP

reklama

Izraelci by podle plánu měli přistoupit na dohodu, podle které na čtyři roky zmrazí budování nových osad na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu. Právě během této doby by se mělo vyjednávat o palestinské státní suverenitě. Plán dále počítá s tím, že už existující židovské osady na Západním břehu Jordánu Spojené státy uznají. Vytvoření nezávislého palestinského státu by pak mělo být podmíněno mimo jiné bezpečností Izraelců právě v těchto osadách.

Američtí představitelé byli podle Reuters připraveni na počáteční skepsi ze strany Palestinců, nicméně doufají, že vyjednávání dopadnou úspěšně. K dosažení kýženého nezávislého státu tak budou muset Palestinci překonat některé zásadní překážky. Jednou z nich bezpochyby bude uznání Jeruzaléma jako nedělitelného hlavního města Izraele, s čímž plán počítá. Sámí abú Zuhrí z islamistického hnutí Hamás už podle Reuters Trumpův plán napadl a prohlásil, že Jeruzalém bude vždy patřit Palestincům.

Netanjahu: Mírový plán je férový

Podle Trumpa Izrael souhlasil se zveřejněním návrhu a mapy pro izraelsko-palestinský mírový plán, který čítá 80 stránek. Americký prezident dále uvedl, že mu Netanjahu sdělil, že plán považuje za férový, musí být ale výsledkem přímých rozhovorů. 

Právě na postoji úřadujícího izraelského premiéra bude hodně záležet. Netanjahu totiž bude v březnu usilovat o vítězství v parlamentních volbách. Volby se budou konat ve velmi napjaté atmosféře, neboť Izraelci půjdou k urnám za poslední rok už potřetí. Po předcházejících dvou volbách se totiž nepodařilo sestavit koaliční vládu. Nově zveřejněný Trumpův mírový plán tak může v hlasování sehrát zásadní roli.

Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér byl obžalován z korupce

Spojené státy označují mírový plán, který by mohl ukončit patovou situaci mezi Izraelem a Palestinci během několika let, za dosud „nejpodrobnější“. Návrh je pak výsledkem tříleté práce Trumpových hlavních poradců Jareda Kushnera, Aviho Berkowitze a bývalého poradce Jasona Greenblatta.

Součástí plánu je i mapa, která přibližně vymezuje oba státy. Nezávislá Palestina by podle ní měla mít přibližně dvojnásobnou rozlohu, než kterou Palestinci kontrolují nyní. „Při vytváření té mapy je velice obtížné pokusit se vymezit palestinský stát na základě toho, co se stalo za posledních 25 let. Takže pokud neučiníme to zmrazení (vzniku nových židovských osad) nyní, myslím, že jejich (Palestinců) šance na získání státu v podstatě zmizí,“ uvedl jeden z amerických úředníků s odkazem na rozrůstání se židovských osad.

Palestinci jsou ohledně plánu skeptičtí

Oba státy by pak měly být propojeny silnicemi, mosty a tunely, uvádí Reuters s odkazem na své zdroje. Podle Washingtonu je teď míč na straně Palestinců. Pokud oznámí, že jsou připraveni a ochotni, jednání mohou začít.

Otázka zní, zda k tomu vůbec dojde. Podle Reuters nejsou palestinští vůdci z Trumpova plánu příliš nadšení a někteří ho dokonce odmítli ještě před jeho oficiálním zveřejněním s tím, že Trumpova administrativa straní Izraelcům. Palestinci rovněž poukazují na to, že nebyli přizváni do Washingtonu a nemohli se tak na tvorbě mírového plánu podílet.

reklama

reklama