Trump: Nebezpečí osvobození nebezpečných džihádistů nehrozí. Vyjádření českých politiků

V souvislosti s odchodem amerických sil ze Sýrie a tureckým útokem na sever Sýrie se často ozývaly hlasy, že může během bojů dojít k útěku uvězněných nebezpečných islamistických bojovníků.
Donald Trump mluví o Sýrii
Donald Trump mluví o Sýrii
foto: youtube

reklama

Americký prezident Donald Trump uvedl, že USA podnikaly kroky, aby zabránily potenciálnímu útěku těchto bojovníků během bojů mezi kurdskými milicemi a tureckými ozbrojenými silami. Rovněž toto naznačuje jistou předchozí domluvu mezi USA a Tureckem.

„Odebíráme z vězení některé z nejnebezpečnějších bojovníků ISIS a dáváme je na různá místa, kde je to bezpečné,“ řekl Trump. Uvedl dále, že Kurdové hlídají velký počet militantů ze skupiny islámských států a zároveň řekl, že za ně bude zodpovědné nyní také Turecko.

Jedná se o to, že kurdské ozbrojené síly SDF zadržují asi 10 000 zajatých bojovníků islámského státu. Z tohoto počtu se jedná o dva tisíce cizinců a mnoho z nich je z evropských zemí, které je odmítají vzít zpět. „Pokud je Kurdové neohlídají, Turecko se o ně postará. Nechtějí, stejně jako my, aby se tito lidé dostali ven,“ uvedl americký prezident.

Vyjádření českých politiků k situaci:

Tomáš Petříček, ministr zahraničí, ČSSD:

Turecká ofenzíva jen zhorší situaci civilního obyvatelstva a uprchlíků v regionu. Podle mého soudu bude znamenat oddálení návratu lidí, kteří museli opustit své domovy. Bohužel v tuto chvíli nevidím jiný nástroj, jak situaci zklidnit, než je diplomatický tlak. Očekávám společný postup EU, k řešení by měly přispět i Spojené státy. Česko nadále podporuje mírový proces v Sýrii, který by měl umožnit poválečnou rekonstrukci země. Zajištění bezpečnosti tureckých hranic jsme mohli dosáhnout i jinou cestou.

Ondřej Beníšek, předseda zahraničního výboru Sněmovny:

KDU-ČSL bude po premiérovi Babišovi požadovat vysvětlení, proč podpořil tureckou agresi proti Kurdům, kterou Ankara nazývá “vytvoření bezpečné zóny”. Je v našem zájmu více destabilizovat tento region a tím zvýšit už tak velký migrační tlak na Evropu? Nebo snad chceme obnovení IS?

Ondřej Profant, Piráti:

V Sýrii bude masivní extrémně násilné přesidlování celého etnika. Iniciuje to členský stát NATO. A podporuje to náš premiér, který má nepochopitelnou náklonnost k autoritářským režimům.

Je to opravdu otřesné. Podpořím snahy vedoucí k zastavení tohoto nesmyslného násilí.

Andrej Babiš

Zároveň jsem přesvědčen o tom, že celé situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem, který o svých záměrech mluvil už v roce 2017, světové mocnosti včetně EU aktivně vyjednávaly a snažily se s Tureckem, které je členem NATO, najít společně řešení.

Takovou příležitost podle mě propásli všichni klíčoví aktéři před pár dny v New Yorku. Já osobně jsem po jednání podpořil pouze plán zajistit až dvěma milionům uprchlíkům lepší život doma v Sýrii. Vystavět domy, školy a nemocnice.

Součástí toho ale nikdy nebyla diskuse o vojenské okupaci severovýchodu Sýrie. O mírovém projektu v Sýrii jsem i v New Yorku diskutoval s kolegy z EU.

reklama

reklama