Trump: Nebezpečí osvobození nebezpečných džihádistů nehrozí. Vyjádření českých politiků

V souvislosti s odchodem amerických sil ze Sýrie a tureckým útokem na sever Sýrie se často ozývaly hlasy, že může během bojů dojít k útěku uvězněných nebezpečných islamistických bojovníků.
Donald Trump mluví o Sýrii
Donald Trump mluví o Sýrii
foto: youtube
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Americký prezident Donald Trump uvedl, že USA podnikaly kroky, aby zabránily potenciálnímu útěku těchto bojovníků během bojů mezi kurdskými milicemi a tureckými ozbrojenými silami. Rovněž toto naznačuje jistou předchozí domluvu mezi USA a Tureckem.

„Odebíráme z vězení některé z nejnebezpečnějších bojovníků ISIS a dáváme je na různá místa, kde je to bezpečné,“ řekl Trump. Uvedl dále, že Kurdové hlídají velký počet militantů ze skupiny islámských států a zároveň řekl, že za ně bude zodpovědné nyní také Turecko.

Jedná se o to, že kurdské ozbrojené síly SDF zadržují asi 10 000 zajatých bojovníků islámského státu. Z tohoto počtu se jedná o dva tisíce cizinců a mnoho z nich je z evropských zemí, které je odmítají vzít zpět. „Pokud je Kurdové neohlídají, Turecko se o ně postará. Nechtějí, stejně jako my, aby se tito lidé dostali ven,“ uvedl americký prezident.

Vyjádření českých politiků k situaci:

Tomáš Petříček, ministr zahraničí, ČSSD:

Turecká ofenzíva jen zhorší situaci civilního obyvatelstva a uprchlíků v regionu. Podle mého soudu bude znamenat oddálení návratu lidí, kteří museli opustit své domovy. Bohužel v tuto chvíli nevidím jiný nástroj, jak situaci zklidnit, než je diplomatický tlak. Očekávám společný postup EU, k řešení by měly přispět i Spojené státy. Česko nadále podporuje mírový proces v Sýrii, který by měl umožnit poválečnou rekonstrukci země. Zajištění bezpečnosti tureckých hranic jsme mohli dosáhnout i jinou cestou.

Ondřej Beníšek, předseda zahraničního výboru Sněmovny:

KDU-ČSL bude po premiérovi Babišovi požadovat vysvětlení, proč podpořil tureckou agresi proti Kurdům, kterou Ankara nazývá “vytvoření bezpečné zóny”. Je v našem zájmu více destabilizovat tento region a tím zvýšit už tak velký migrační tlak na Evropu? Nebo snad chceme obnovení IS?

Ondřej Profant, Piráti:

V Sýrii bude masivní extrémně násilné přesidlování celého etnika. Iniciuje to členský stát NATO. A podporuje to náš premiér, který má nepochopitelnou náklonnost k autoritářským režimům.

Je to opravdu otřesné. Podpořím snahy vedoucí k zastavení tohoto nesmyslného násilí.

Andrej Babiš

Zároveň jsem přesvědčen o tom, že celé situaci bylo možné předejít, kdyby s tureckým prezidentem, který o svých záměrech mluvil už v roce 2017, světové mocnosti včetně EU aktivně vyjednávaly a snažily se s Tureckem, které je členem NATO, najít společně řešení.

Takovou příležitost podle mě propásli všichni klíčoví aktéři před pár dny v New Yorku. Já osobně jsem po jednání podpořil pouze plán zajistit až dvěma milionům uprchlíkům lepší život doma v Sýrii. Vystavět domy, školy a nemocnice.

Součástí toho ale nikdy nebyla diskuse o vojenské okupaci severovýchodu Sýrie. O mírovém projektu v Sýrii jsem i v New Yorku diskutoval s kolegy z EU.

Reklama
Reklama