Trump pochvaloval Borise. Britský premiér stále věří v dohodu ohledně brexitu

Americký prezident Donald Trump si pochvaloval obchodní rozhovory s britským ministerským předsedou Borisem Johnsonem. Podle Trumpa je „Boris“ zároveň tím pravým mužem, který má dojednat brexit. Britský premiér v rozhovoru zároveň uvedl „zlepšující se“ naději na dojednání dohody mezi EU a Velkou Británií.
Boris Johnson má ve svých plánech Trumpovu podporu
Boris Johnson má ve svých plánech Trumpovu podporu
Xinhua

„Měli jsme velmi dobré jednání, několik skvělých setkání, bylo to fantastické,“ komentoval Trump jednání s Brity na G7. „Boris Johnson nepotřebuje žádnou radu ohledně brexitu. Je to ten správný člověk pro tento úkol. Říkám to již dlouhou dobu, vaše předchůdkyně to nerada slyšela. Je to člověk na svém místě,“ vychvaloval Trump Johnsona před společnou snídaní. 

Americký prezident zároveň uvedl, že svým odchodem z EU má Velká Británie konečně volné lokty a může být tedy flexibilnější k uzavírání vzájemně výhodných dohod mezi oběma státy. Britský premiér opětoval chválu a řekl, že souhlasí a vidí například prostor pro dovoz hovězích a vepřových koláčů. „Nic takového tam nedovážíme. Je to tedy skvěla příležitost penetrovat americký trh těmito výrobky,“ uvedl Johnson. Spojené království do USA kromě koláčů nemůže dovážet například ještě vlakové vagóny, květák, polštáře nebo tapety. 

Nebude dohoda, nebudou peníze

„Jsem optimista, takže si myslím, že šance na dohodu o brexitu se zlepšují, ale i naši přátelé na druhé straně se musí chovat realisticky. Původní smlouva o odstoupení je mrtvá. Text, který britský parlament třikrát odmítnul, už nemůže teď projít,“ uvedl dnes Johnson pro stanici Sky News.

Britský premiér také EU varoval, že pokud by se dohody nakonec opravdu dosáhnout nepodvedlo, tak je připraven pozastavit platby do EU. „Myslím, že co celé EU chápe, je, že pokud vystoupíme z EU, tak 39 miliard je mimo závazek,“ uvedl Johnson. Britská strana naznačila, že z původních 39 miliard liber by EU nakonec poslala jen 7 miliard liber. 

Johnsonova přítelkyně zůstala doma 

Zatímco muži jednali, tak jejich ženy se mezitím procházely po zahradách. Melania Trumpová společně s Brigitte Macronovou a ostatními ženami vyjely na výlet do baskické vesnice blízko vrcholu Biarritzu, kde se procházely po zahradách a ochutnávaly drahá vína. Jedinou, která chyběla, byla mladá přítelkyně Carrie Symonds, její nepřítomnost byla omluvena údajnými „pracovními závazky.“ 

Potíže s datovými toky 

Před samotným jednáním G7 publikovala University College London studii, ve které zdůrazňuje důležitost EU v oblasti toku komerčních dat. Pokud Anglie odejde z EU bez dohody, tak přenosy dat mezi VB a EU budou značně omezeny. Navíc společnosti budou muset přijmout nové právní a smluvní ujednání a organizace mohou čelit vysokým poplatkům za přenosy dat mezi VB a EU. To vše zároveň může poškodit ekonomiku Spojeného království. „Jakmile Británie ztratí své křeslo u stolu EU, bude přijímat pravidla v oblasti ochrany údajů a nikoli je vytvářet,“ píše se v závěru studie.

reklama