Trump: Saúdové a Rusové se zbláznili. Nízké ceny ohrožují americký ropný průmysl

Americký prezident s nelibostí nese finanční válku o cenu ropy mezi Saúdskou Arábií a Ruskem. Přirovnal bitvu ke koronaviru. Cenová válka způsobila, že se „po světě šíří poptávka po ropě stejně jako virus.“
Donald Trump
Donald Trump
foto CNN

„Nikdy mě nenapadlo, že budu muset někdy nařizovat, že zvýšíme cenu ropy, bohužel je tomu tak,“ řekl Trump v ranním televizním interview pro Fox News a dodal: „Cena je tak dole a oni bojují jako šílenci dál o to, kolik kdo pustí barelů do prodeje.“

Situace s cenovou válkou žene Trumpa k tomu, že chce volat Putinovi, aby se bavili o ceně ropy a stejně tak o pandemii koronaviru.

Každý automobilista u nás to ocenil, když pohonné hmoty v Česku jsou nyní nejlevnější od roku 2009. Tehdy se prodával litr benzinu či nafty za dvacet korun a nyní koupíte benzin dokonce za 22,90 Kč. Během března ropa odepsala více než polovinu ceny a pohybuje se okolo nejnižší úrovně od roku 2003. Ceny se ale liší společnost od společnosti a místa prodeje. V Polsku je benzín ještě levnější a dokonce vůbec nejlevnější v celé Evropě (průměr 1.033 euro). Jestliže vezmeme průměrnou cenu benzínu u nás 28,31 korun, pak je benzín nejlevnější za téměř poslední čtyři roky.

Benzín

KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY: Koronavir udeřil i na čínské burzy, propadají se nejvýrazněji od roku 2015. OPEC kvůli pádu ceny ropy zřejmě svolá nouzové zasedání

Důvodem nízké ceny je koronavirus, který „zadřel“ ekonomiku. Jak se nyní ukazuje, svůj podíl na poklesu ceny má také válka o cenu mezi Saúdy a Rusy. „S koncem března končí dosavadní dohoda týkající se těžebního limitu. Saúdská Arábie plánuje v dubnu po vypršení dohody výrazně zvýšit těžbu nad 10 milionů barelů denně. Moskva odmítla snížení produkce, aby se vypořádala s vypuknutím koronaviru. Aramco (saúdská ropná společnost) zvedne produkci na 12,3 milionu barelů denně a OPEC odstraní limity těžby,“ píše agentura Reuters ve zprávě o situaci s těžbou ropy. Jistě se umíme představit, jak půjdou ceny pohonných hmot ještě níže, když na trhu vznikne obrovský přebytek ropy.

Vrátíme-li se k Trumpovi, jeho slova nejsou vedena jen obavou o světovou ekonomiku, ale především o vlastní americké hospodářství. Pokles ceny ropy na světovém trhu představuje vážnou hrozbu pro těžbu americké břidlicové ropy, která v posledních letech zvýšila svůj podíl na trhu. Proto musí americký prezident zareagovat.

„Nechceme mít mrtvý průmysl, který by byl zničen,“ řekl Trump v rozhovoru pro Fox News. „Je to špatně pro ně (Rusko a Saudská Arábie), ale také pro všechny.“ Trump proto plánuje telefonovat Putinovi a do Saúdské Arábie vyšle svého zvláštního energetického vyslance Victoria Coatese k jednání. Nyní očekávejme jaký, bude mít úspěch jeho aktivita a zda ovlivní konec cenové války. Některé země OPEC (jako Nigérie, Angola, Alžírsko a Venezuela) jsou na tom velmi špatně, když je navíc čeká tvrdý ekonomický a zdravotní boj s koronavirem.


 


 


 

reklama