Trump se chystá zakázat ochucené e-cigarety

Americký prezident Donald Trump oznámil, že chce zakázat všechny elektronické cigarety s příchutí. Reaguje tak na posledních šest případů úmrtí, u nichž je podezření na spojitost právě s tzv. vapováním. Trump také varoval před oblibou elektronických cigaret u dětí a mladistvích. Prezident zároveň oznámil, že se jeho administrativa pokusí udělat vše pro to, aby tento trend zvrátila.
Donald Trump
Donald Trump
facebook

reklama

„Spousta lidí si myslí, že vapování je úžasná a skvělá věc. Ve skutečnosti to ale není nic úžasného. Lidé umírají kvůli vapování, včetně dětí,“ varoval Trump rodiče dětí před nebezpečným trendem. Podle průzkumu Public Health Reports sáhne po elektronické cigaretě osmdesát procent mladistvých hlavně kvůli dostupnosti různých příchutí.

Spotřebu se nepovedlo omezit, proto příchutě zakážeme

„Bude trvat několik týdnů, než dáme dohromady všechny potřebné pokyny ohledně parametrů… Jakmile to bude hotové, musí být všechny ochucené elektronické cigarety staženy z trhu,“ přiblížil postup šéf Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Alex Azar. Podle něj se úřad snažil už v minulosti zabránit všemi dostupnými prostředky vapování příchutí u mladistvých, bohužel bez úspěchu. „Takže prostě a jednoduše odstraníme tyto populární příchutě z obchodů,“ řekl. 

Mezi středoškoláky letí příchutě žvýkaček a manga

Azar se mimo jiné opřel i o statistiku ministerstva zdravotnictví, podle níž více než 25 procent středoškoláků v současnosti e-cigarety používá. Více než 68 procent z nich potom preferuje ochucenou variantu. Šéf FDA doplnil, že nejpopulárnější jsou mezi školáky příchutě máty, mentolu, žvýkačky a manga.

Tabákové společnosti nesmí cílit marketing na mladistvé

Šéf FDA také doplnil, že na policích obchodů zatím zůstane tabáková příchuť do elektronických cigaret, pokud by se však ukázalo, že by se mladiství přeorientovali právě na ni, tak by úřad zakázal i ji. „Pokud zjistíme, že marketing společností se bude snažit zacílit na děti a snažit se je stáhnout k těmto produktům, tak zakročíme,“ varoval šéf FDA tabákové společnosti. 

Zapojila se i Melania

V problematice vapování se aktivně angažuje i Melania Trumpová, která je podle Trumpa znepokojena popularitou e-cigaret i u jejich společného třináctiletého syna Barona. „Protože spolu máme syna, tak se jí problém dotýká a má na to jasný názor,“ prozradil o Melanii prezident. 

Dalibor Zítko

reklama

reklama