Trump se kvůli impeachmentu opřel do demokratů. Porušila Pelosiová roztrháním Trumpova projevu zákon?

Americký prezident Donald Trump dnes v Bílém domě před svými podporovateli znovu označil zamítnutou ústavní žalobu na hlavu státu za hon na čarodějnice. Zopakoval, že neudělal nic špatného a že čelil neférovému jednání, které by zřejmě žádný jiný prezident v historii neustál. Napadal také svoje demokratické protivníky, které označil za „zlomyslné a hrozné“ osoby. Dohru bude mít zřejmě také roztrhání Trumpova projevu během zprávy o stavu unie. Předsedkyně Sněmovny reprezentantů tím totiž podle republikánského senátora porušila zákon.
Donald Trump s vítězoslavným gestem
Donald Trump s vítězoslavným gestem
AP

reklama

Trump na začátku svého vystoupení prohlásil, že se nejedná o tiskovou konferenci, ale o oslavu úspěchu jeho administrativy. V hledišti přitom byli mimo jiné členové jeho právního týmu, kteří jej obhajovali v Senátu USA, jeho rodina, špičky republikánských zákonodárců a vysocí představitelé jeho administrativy.

„Prošli jsme peklem, nespravedlivě, nic špatného jsme neudělali," prohlásil Trump. „Takovýhle je ale výsledek,“ dodal a za všeobecného potlesku zvedl výtisk listu The Washington Post s palcovým titulkem „Trump zproštěn obžaloby“.

Americký prezident Donald Trump během projevu o stavu unie

Trumpův impeachment v Senátu neprošel. Republikánský senátor jako první v historii hlasoval proti prezidentovi z vlastní strany

Prezident také ostře útočil na demokratické zákonodárce. Hájil například své dnešní útoky na předsedkyni Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou při slavnostní snídani za účasti členů Kongresu z obou politických stran. „Nancy Pelosiová seděla jen čtyři židle ode mě a říkal jsem věci, které by řada lidí neřekla,“ prohlásil. „Ale stojím si za tím. Stojím si za každým slovem,“ dodal.

Trump při snídani prohlásil, že nemá rád lidi, kteří říkají „modlím se za tebe“, i když to tak prý není. Pelosiová totiž dříve uvedla, že se za prezidenta pravidelně modlí. Jeho dnešní slova pak označila za nevhodná.

Porušila Pelosiová zákon?

Napětí mezi Trumpem a Pelosiovou bylo znát už během středeční prezidentovy zprávy o stavu unie. Trump Pelosiové odmítl podat ruku, ta pak na konci roztrhala kopii jeho proslovu. Tím se ale podle některých možná dopustila porušení zákona. Republikánský senátor Matt Gaetz dokonce poslal výzvu etické komisi, aby zahájila vyšetřování.

Podle Gaetze svým chováním porušila nejen pravidla sněmovny, ale také zákon, který zakazuje úmyslné zničení dokumentů podaných nebo uchovávaných v rámci veřejného úřadu. „Není pochyb o tom, že mluvčí Pelosiová ’znetvořila, vymazala nebo zničila’ kopii prezidentova projevu, která jí byla poskytnuta na začátku večera,“ napsal a zároveň citoval ze zákona floridský senátor podle serveru New York Post.

Trump nepodal ruku a Pelosiová roztrhala jeho projev

VIDEO: Trump jí nepodal ruku, Pelosiová za to roztrhala jeho projev!

Podobný názor má také profesor práva Jonathan Turley z Univerzity George Washingtona. Podle jeho názoru, který vyjádřil v komentáři pro server The Hill, předsedkyně Sněmovny reprezentantů svým gestem pořádně přestřelila. „Pelosiová v tomto neuváženém momentu zničila desetiletí tradic. Samozřejmě, že mnozí budou oslavovat její počínání a to, jak ublížila Trumpovi. Avšak i ti z nás, kteří nesouhlasí s jeho politikou, by měli zvážit, co Pelosiová zničila během své chvilky vzteku,“ píše Turley a dodává, že pokud Pelosiová neumí zachovat důstojnost a neutralitu, která této funkci náleží, měla by na post předsedkyně Sněmovny reprezentantů rezignovat.  

 

ČTK, Alexandr Božilov

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!