Trump se v Paříži sešel s Macronem. Jeho návrh na evropskou armádu označil za urážlivý

Francouzský prezident Emmanuel Macron pozval Donalda Trumpa do Paříže kvůli oslavám stého výročí konce 1. světové války. Americký prezident v Elysejském paláci ujistil, že si přeje silnou Evropu, ale  „musí to být spravedlivé".
Trump se v Paříži sešel s Macronem. Jeho návrh na evropskou armádu označil za urážlivý
Trump se v Paříži sešel s Macronem. Jeho návrh na evropskou armádu označil za urážlivý
facebook.com

reklama

Francouzský premiér Emmanuel Macron pořádá v sobotu v Elysejském paláci setkání se zahraničními hosty, které má připomenout sté výročí konce 1. světové války. V 11 hodin dopoledne se Macron setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, aby spolu prodiskutovali otázky evropské bezpečnosti a obrany, ale také konflikt v Sýrii, Íránu a Jemenu, změny klimatu a mezinárodní obchod.

Ještě před setkáním se ale Trump ohradil na svém Twitteru proti návrhu Emanuela Macrona na vybudování společné evropské armády, která by chránila Evropu před Spojenými státy, Čínou a Ruskem. „Francouzský prezident právě navrhl, aby Evropa vybudovala vlastní armádu, aby se mohla bránit před USA, Čínou a Ruskem,“ napsal Trump. „Velmi urážlivé, ale možná by Evropa měla nejdřív zaplatit poctivý podíl NATO, který USA značně dotují."

Skutečný dialog s Ruskem

Trump posléze ujistil, že si přeje silnou Evropu, ale že musí být „spravedlivá" vůči USA ohledně sdílených výdajů na obranu. „Chceme silnou Evropu, je pro nás velmi důležité," řekl, ale dodal: „Právě nyní leží největší břemeno na Spojených státech." Macron také uvedl ,že chce vybudovat skutečný dialog o bezpečnosti s Ruskem, což je evropská země, kterou uznává. "Ale musíme mít Evropu, která se může bránit sama, aniž by spoléhala jen na Spojené státy," dodal.

Donald Trump a Jean-Claude Juncker

Dohoda Trumpa s Junckerem: Více zkapalněného plynu a soji do EU nebo nižší cla na průmyslové zboží

Mezi hosty výročí Dne příměří je také ruský prezident Vladimir Putin. Ještě v sobotu odpoledne se Emmanuel Macron sejde s německou kancléřkou Angelou Merkelovou, následovat má ve Francii setkání s desítkami představitelů zemí světa, které se zúčastnily první světové války. Chybět nebude ani český premiér Andrej Babiš. 

reklama

reklama