Trump si pochvaluje setkání s Kim-Čong-unem ve Vietnamu. Na společné večeři dokonce vtipkoval

Podle amerického prezidenta je vztah mezi ním severokorejským vůdcem „výjimečný.“ Oba vyjádřili naději na úspěšný výsledek summitu. Americký prezident a severokorejský vůdce se ve vietnamské metropoli Hanoji sešli na historicky druhém summitu. Hlavní téma by mělo být odzbrojení Korejského poloostrova.
Kim-Čong-un a Donald Trump foto Twitter White House
Kim-Čong-un a Donald Trump foto Twitter White House

reklama

Na krátkém setkání před novináři si Trump vyměňoval s Kim-Čong-unem komplimenty. „Chtěl bych říci, že je mi ctí být s předsedou Kimem. Je mi ctí být spolu v zemi jako je Vietnam, kde (pro nás) připravili takové slavností přivítání.“

Prezident Donald Trump vyjádřil velké naděje ze setkání obou politiků. „Myslím, že vaše země má ohromné ekonomické možnosti. Neomezené. Myslím, že budete mít úžasnou budoucnost se svou zemí… Nemůžu se dočkat, až (ekonomický pokrok) uvidím a rád tomu pomohu,“ řekl americký prezident směrem k severokorejskému vůdci. „Myslel jsem, že první summit byl velkým úspěchem a myslím, že tento bude stejně úspěšný, ne-li více,“ pokračoval prezident Trump. „Největšího pokroku jsme dosáhli v našem vztahu... Jste fantastický vůdce,“ uvedl také Trump. 

Severokorejský vůdce vyjádřil naději v úspěšné jednání. „Posledních 261 dnů bylo naplněno uvažováním, snahou a trpělivostí. Dnes jsme zde a doufám, že dosáhneme výsledků, které budou všemi přivítány. Jsem si jistý, že toho dosáhneme,“ prohlásil Kim Čong-un.

Společná večeře odstartovala jednání

Oba politici se nakonec odebrali na společnou večeři. „Ať na fotkách vypadáme dobře,“ opět zavtipkoval Trump na večeři před novináři. Severokorejský vůdce potom za pomoci překladatelky vzkázal novinářům, že cestou na večeři s Trumpem měli skvělý rozhovor, na což Trump žoviálně navázal: „Páni, kdybyste tak mohli ten rozhovor slyšet. Co byste asi za to dali, abyste rozhovor slyšeli.“

Oficiální večeře tak odstartovala zítřejší jednání, kde se bude prezident Trump snažit dosáhnout dohody o denuklearizaci Severní Koreje a následné zmírnění či odstranění hospodářských sankcí namířených proti Severní Koreji. Časový rámec pro jednání zatím nebyl stanoven a není jasné, zda budou jednání pokračovat i další dny.

Dalibor Zítko

reklama

reklama