Trump: Vůdce Islámského státu zemřel jako fňukající pes

Americký prezident Donald Trump potvrdil zabití samozvaného vůdce Islámského státu Abú Bakr Baghdádího. Trump také uvedl, že Baghdádí zemřel jako zbabělec a vyhodil se do povětří se třemi dětmi. Kromě Baghdádího zemřelo i několik jeho přívrženců. Na americké straně žádné ztráty nebyly.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump
@rooseveltFellow / Twitter

reklama

„Minulá noc byla skvělou nocí pro Spojené státy i celý svět. Brutální vrah, který způsobil tolik neštěstí a utrpení, byl násilně zabit. Nikdy už neublíží jedinému nevinnému muži, ženě nebo dítěti. Zemřel jako pes. Zemřel jako zbabělec. Svět je nyní mnohem bezpečnějším místem,“ řekl na dnešní tiskové konferenci v Bílém domě Donald Trump. 

Prezident potvrdil, že Baghdádího Američané několik posledních týdnů sledovali. Vůdce Islámského státu neustále měnil směry své cesty, „jako by si házel mincí“. „Věděli jsme o budově, kam se ukryl, a věděli jsme, že má tunely,“ řekl Trump. Na akci se podílelo osm amerických helikoptér. V zoufalé snaze se zachránit vběhl Baghdádí do slepého tunelu. Při útěku „fňukal a brečel“. 

„Nakonec dosáhl slepého konce tunelu, jak ho naši psi honili. Pak pomocí výbušné vesty vyhodil sebe a tři děti do vzduchu. Jeho tělo bylo výbuchem znetvořeno,“ řekl Trump. V tu dobu byl již areál od nepřátel vyčištěn a jedenáct dalších dětí bylo zachráněno. Celá akce trvala asi dvě hodiny, nikdo z amerických vojáků nebyl zabit. Pouze jeden pes jednotky K-9 byl zraněn. 

Trump celou akci sledoval v přímém přenosu. „Bylo to jako sledovat film, je úžasné, jakou máme technologii,“ uvedl. Prezident na tiskové konferenci také potvrdil, že helikoptéry letěly přes vzdušný prostor Sýrie, který momentálně ovládá Rusko. To bylo o přeletu vrtulníků informováno, nicméně nebylo informováno o cíli mise. Kromě Ruska Trump poděkoval i Sýrii, Turecku a Iráku za pomoc při misi. Zvlášť potom poděkoval syrským Kurdům, kteří Američanům předali „užitečné informace“.

Donald Trump také potvrdil stažení amerických jednotek z oblasti severní Sýrie. Přesto Spojené státy část amerických vojáků v oblasti ponechají. Tyto skupiny budou chránit ropné vrty. V projevu americký prezident zdůraznil, že nechce, aby ropa opět padla do rukou nepřátel. 

reklama

reklama