Trump vyhodil jestřába Boltona

Americký prezident Donald Trump už nestojí o služby bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona. Oznámil to na svém twitterovém účtu. Jako důvod Trump uvedl, že „silně nesouhlasí“ s mnoha jeho názory týkajícími se zahraniční politiky. Bolton byl známý podporovatel neokonzervativní doktríny v zahraniční politice a vyslovil se pro změnu několika režimů včetně Íránu, Sýrie nebo Kuby. Boltonův vyhazov je velké vítězství pro ministra zahraniční Mike Pompea, kterému tímto mizí z kabinetu protivník. Bolton byl v pořadí čtvrtý bezpečnostní poradce prezidenta Trumpa.
John Bolton
John Bolton
AP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Přestože Donald Trump od svého vstupu do politiky veřejně zastával mezinárodně politickou rétoriku, která byla často v příkrém rozporu s názory Johna Boltona, jeho přijetí do administrativy v subnu 2018 obhajoval snahou o rozšíření palety názorů ve svém kabinetu. Různorodost názorů na zahraniční politiku nakonec dlouho nevydržela a jestřáb, jak se nazývají zastánci tvrdé linie vůči některým státům, musel své působení v Bílém domě ukončit.

Trump v úterý na svém twitterovém účtu oznámil, že již v pondělí večer „informoval Johna Boltona, že jeho služby již nejsou v Bílém domě potřeba“. Prezident dále uvedl, že „tak jako jiní, i on silně nesouhlasí s mnoha jeho názory, a proto požádal Johna o rezignaci,“ kterou následně obdržel dnes ráno tamního času. Prezident následně poděkoval Boltonovi za jeho služby a oznámil, že v pořadí již pátého bezpečnostního poradce jmenuje příští týden.

Boltonův odchod již ocenil republikánský senátor Rand Paul, který jako podporovatel zdrženlivé americké zahraniční politiky patřil dlouho k největším kritikům Johna Boltona. „Chválím prezidenta Donalda Trumpa za tento nutný krok. Prezident disponuje výbornými instinkty v oblasti zahraniční politiky a v otázkách ukončení nekonečných válek. V jeho službách by měli být ti, kdo zastávají podobné názory,“ napsal Paul na Twitteru. 

Reklama
Reklama