Trump vyhodil jestřába Boltona

Americký prezident Donald Trump už nestojí o služby bezpečnostního poradce Bílého domu Johna Boltona. Oznámil to na svém twitterovém účtu. Jako důvod Trump uvedl, že „silně nesouhlasí“ s mnoha jeho názory týkajícími se zahraniční politiky. Bolton byl známý podporovatel neokonzervativní doktríny v zahraniční politice a vyslovil se pro změnu několika režimů včetně Íránu, Sýrie nebo Kuby. Boltonův vyhazov je velké vítězství pro ministra zahraniční Mike Pompea, kterému tímto mizí z kabinetu protivník. Bolton byl v pořadí čtvrtý bezpečnostní poradce prezidenta Trumpa.
John Bolton
John Bolton
AP

Přestože Donald Trump od svého vstupu do politiky veřejně zastával mezinárodně politickou rétoriku, která byla často v příkrém rozporu s názory Johna Boltona, jeho přijetí do administrativy v subnu 2018 obhajoval snahou o rozšíření palety názorů ve svém kabinetu. Různorodost názorů na zahraniční politiku nakonec dlouho nevydržela a jestřáb, jak se nazývají zastánci tvrdé linie vůči některým státům, musel své působení v Bílém domě ukončit.

Trump v úterý na svém twitterovém účtu oznámil, že již v pondělí večer „informoval Johna Boltona, že jeho služby již nejsou v Bílém domě potřeba“. Prezident dále uvedl, že „tak jako jiní, i on silně nesouhlasí s mnoha jeho názory, a proto požádal Johna o rezignaci,“ kterou následně obdržel dnes ráno tamního času. Prezident následně poděkoval Boltonovi za jeho služby a oznámil, že v pořadí již pátého bezpečnostního poradce jmenuje příští týden.

Boltonův odchod již ocenil republikánský senátor Rand Paul, který jako podporovatel zdrženlivé americké zahraniční politiky patřil dlouho k největším kritikům Johna Boltona. „Chválím prezidenta Donalda Trumpa za tento nutný krok. Prezident disponuje výbornými instinkty v oblasti zahraniční politiky a v otázkách ukončení nekonečných válek. V jeho službách by měli být ti, kdo zastávají podobné názory,“ napsal Paul na Twitteru. 

reklama