Trump zpochybnil vliv lidí na klimatické změny. Vědci prý z celé věci udělali politickou agendu

Americký prezident Donald Trump zpochybňuje tvrzení vědců ohledně globálního oteplování. Vědci se shodují, že změny v klimatu jsou způsobeny lidmi. Trump to popírá a stojí si za tím, že to je jejich „velká politická agenda“.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump
AP

reklama

Přední světoví vědci před týdnem varovali, že růst teplot je následkem lidské činnosti. Podle zprávy Mezivládního panelu pro změnu klimatu IPCC svět směřuje ke zvýšení teploty až o 3°C. Donald Trump na tuto zprávu z IPCC reagoval v nedělním rozhovoru pro pořad 60 Minut na CBS. V pořadu vědce obvinil, že vedou „politickou agendu“ a odmítl tvrzení, že jsou lidé zodpovědní za rostoucí teploty na zemi.

Cílem vědců bylo udržet růst teploty do 1,5 stupně Celsia. Nyní to vypadá na zvýšení teploty o tři stupně. Tento velký vzrůst může svět podle vědců zastavit pouze díky nákladným opatřením. Klíčové je snížení celosvětových emisí oxidu uhličitého o 45 procent do roku 2030, snížení spotřeby uhlí a využití až sedmi milionů kilometrů čtverečních půdy na energetické plodiny.

Trump už před dvěma lety ve své volební kampani označil změnu klimatu a globální oteplovaní za podvod a výmysl. Pro stanici CBS sice řekl, že už na změnu klimatu věří, ale odmítá dávat miliony dolarů na nové projekty pro její zastavení. Navíc dodal, že se teploty mohou zase snížit. Jak by k tomu mělo dojít, to už nevysvětlil.  

Autor: Veronika Mašková

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!