Trumpa nadchla francouzská vojenská přehlídka. Ve Washingtonu chce uspořádat svoji vlastní

Americký prezident Donald Trump požádal Pentagon, aby v americké metropoli zorganizoval velkou vojenskou přehlídku. Stalo se tak na konci ledna. Trumpa totiž vyloženě nadchla vojenská přehlídka v Paříži, která se konala na výročí den dobytí Bastily, a které americký prezident osobně přihlížel.
Americký prezident Donald Trump
Americký prezident Donald Trump
AP

reklama

Jeho plán jako první zveřejnil deník Washington Post. „Prezident Trump ohromně podporuje skvělou práci těch, kteří každý den riskují své životy, aby ochránili naši zemi. Požádal proto ministerstvo obrany, aby prozkoumalo možnosti uspořádání oslavy, během které by všichni Američané mohli těmto lidem projevit svůj vděk,“ potvrdila informace deníku mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová.

„Byla to jedna z nejlepších přehlídek, které jsem kdy viděl. Musíme to také zkusit a ještě ji překonat,“ prohlásil prý Trump s odkazem na loňské zážitky ze Champs-Élysées.

Ne všichni ale sdílí Trumpovo nadšení. Komentátoři se obávají, že opatření zahrnující převoz vojenské techniky a personálu do Washingtonu a ochranu silnic před těžkými tanky, by vyšla na obrovské peníze. Stejný názor mají i někteří politici z řad demokratů. „Nesmyslné vyhazování peněz! Trump se chová spíš jako diktátor, než jako prezident,“ napsal na twitteru zastupitel Jim McGovern. Proti se staví i někteří bývalí vojáci, podle kterých by se peníze měly investovat spíše do zlepšení podmínek válečných veteránů nebo zvýšení platů vojáků.

Okázalé vojenské přehlídky mají tradici v mnoha zemích. Kromě zmíněné Francie jsou známé především ty v Rusku, Číně a Severní Koreji. Přehlídky ale pořádají i v dalších státech, například ve Venezuele, Íránu nebo Brazílii. Poslední podobná akce v USA se konala v červnu 1991, kdy tehdejší prezident George Bush starší oslavoval konec války v Perském zálivu. Vojenská přehlídka, která se konala ve Washingtonu a New Yorku, vyšla daňové poplatníky přibližně na 10 milionů dolarů.

reklama

reklama