Trumpovo odstoupení od dohody s Íránem? Může za to zášť vůči Obamovi, uvedl britský diplomat

Americký prezident Donald Trump odstoupil od mezinárodní dohody o nukleárním programu s Íránem ze zášti vůči svému předešlému prezidentovi Baracku Obamovi - alespoň to napsal britský diplomat Sir Kim Darroch, působící ve Spojených státech, v depeši, kterou dnes zveřejnil Daily Mail.
Donald Trump
Donald Trump
Business Insider

reklama

Nenávist měla stát za Trumpovou zahraniční politikou, to si přinejmenším myslel Darroch, který v depeši informoval Londýn, že Donald Trump jedná z „osobních důvodů“ a nikoliv mezinárodně politických či národně bezpečnostních. Opustil dohodu z „diplomatického vandalismu,“ uvedl přesně Darroch, ten také sdělil, že mezi Trumpovými nejbližšími lidmi je ohledně tohoto počínání spor, navíc si Bílý dům nedokázal vytvořit ani plán na „den poté“, co dohodu s Íránem opustil.

Americký prezident dohodu s Íránem permanentně kritizoval již během své prezidentské kampaně před třemi lety, označoval ji například za „katastrofální“ a za „nejhorší dohodu, která kdy byla jakoukoliv zemí dojednána“. „Dohoda s Íránem povede k nukleárním problémům,“ odhadoval Trump během první prezidentské debaty s Hillary Clinton a nepřímo dodal, že dohoda znevýhodňuje Izrael.

Trumpa se v jeho počínání snažil přesvědčit i tehdejší britský ministr a současný kandidát do čela konzervativní strany, Boris Johnson. Ten však, podobně jako většina evropských státníků, neuspěl. Trumpova administrativa nakonec od jaderné dohody s Íránem odstoupila minulý rok v květnu. 

Írán na začátku července tohoto roku světu oznámil, že kvůli americkým sankcím překročil obohacování uranu. Nicméně se jedná spíše o symbolické gesto, jelikož zatím měl islámský stát jen překročit dohodou stanovenou hranici 3,67 procenta obohacení. Pro nukleární zbraně by musel Írán obohatit uran na 85 procent a navíc by potřeboval dostatečnou technologii, tj. například nosiče, které by zbraně dostaly z místa A do místa B. Prezident Trump odmítá samotnou ideu, aby Írán měl jaderné elektrárny.

Jedná se zároveň o již druhou uniklou depeši, kterou bulvární deník zveřejnil, v té první Darroch označil Trumpa za „neschopného“ a „nestabilního“. V reakci na to americký prezident britského diplomata kritizoval. Přestože se diplomata zastala i britská vláda, nakonec během středy sám rezignoval. Únik depeší prošetřuje v současné době Scotland Yard, zatím bez úspěchu.   

reklama

reklama