Trumpův impeachment v Senátu neprošel. Republikánský senátor jako první v historii hlasoval proti prezidentovi z vlastní strany

Senát Spojených států podle očekávání uznal prezidenta Donalda Trumpa nevinným a uzavřel tak několikaměsíční kauzu, která vyvrcholila dvěma články ústavní žaloby, takzvaným impeachmentem. Tu proti Trumpovi loni v prosinci vznesla demokraty ovládaná Sněmovna reprezentantů a v lednu ji předala k projednání Senátu. Demokrati prezidenta vinili ze zneužití pravomocí a z obstrukcí vůči Kongresu. Republikánský senátor Mitt Romney z Utahu je vůbec prvním v historii USA, který hlasoval během impeachmentu proti prezidentovi z vlastní strany.
Americký prezident Donald Trump během projevu o stavu unie
Americký prezident Donald Trump během projevu o stavu unie
CNN

reklama

Co se týká prvního článku ústavní žaloby, který se týkal zneužití pravomoci, byl Donald Trump Senátem shledán nevinným hlasy 52 senátorů, 48 senátorů ho shledalo vinným. V rámci druhého článku týkajícího se obstrukcí vůči Kongresu ho shledalo nevinným 53 senátorů, vinným 47.

Republikánský senátor Mitt Romney z Utahu se stal prvním senátorem v historii USA, který hlasoval během impeachmentu pro sesazení prezidenta z vlastní strany. Kromě prvního článku ústavní žaloby a Mitta Romney hlasovali všichni republikánští zástupci ve prospěch Donalda Trumpa, zatímco všichni demokratičtí proti němu.

Senátoři hlasující o impeachmentu Donalda Trumpa
Autor: Reprofoto: CNN Senátoři hlasující o impeachmentu Donalda Trumpa

Žaloba týkající se takzvané ukrajinské kauzy

Žaloba na Donalda Trumpa se týkala takzvané "ukrajinské kauzy". Podle demokratických kongresmanů měl prezident naléhat na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby Kyjev vyšetřoval tamní aktivity syna jeho možného konkurenta v nadcházejících amerických prezidentských volbách Joea Bidena z možné korupce při jeho podnikání na Ukrajině.

V Senátu však demokraté nedokázali získat mezi republikánskými kolegy podporu, a to ani k předvolání svědků, o což usilovali. Ve stočlenném Senátu mají demokraté 47 křesel (republikáni 53 křesel), zatímco k prosazení jakéhokoli požadavku během procesu potřebovali nejméně 51 hlasů. K uznání prezidentovy viny pak byla potřeba dvoutřetinová většina.

Trump nepodal ruku a Pelosiová roztrhala jeho projev

VIDEO: Trump jí nepodal ruku, Pelosiová za to roztrhala jeho projev!

V Senátu proces impeachmentu probíhal od 16. ledna

Senátoři uzavřeli proces den poté, co Trump v Kongresu přednesl projev o stavu americké Unie, v němž se o impeachmentu nezmínil, a dva dny po začátku několikaměsíčního vnitrostranického klání demokratů, z něhož vzejde demokratický kandidát na prezidenta USA, který bude v listopadu s Donaldem Trumpem bojovat o post v Bílém domě.

Formálně proces impeachmentu v Senátu začal ve čtvrtek 16. ledna přečtením žaloby v horní komoře. Oficiálně byl proces impeachmentu Donalda Trumpa zahájen obviněním ze strany demokratů již 18. prosince minulého roku, kdy demokratičtí poslanci ve Sněmovně schválili text dvou článků ústavní žaloby, přičemž z republikánů text nepodpořil nikdo.

Ani třetí pokus impeachmentu prezidenta USA nevyšel

Donald Trump se tak stal třetím americkým prezidentem v historii USA, proti němuž Sněmovna reprezentantů USA odhlasovala ústavní žalobu. Prvním prezidentem čelícím impeachmentu byl roce 1868 Andrew Johnson, druhým byl v roce 1998 Bill Clinton.

V obou případech Senát žalobu neschválil. Republikánský prezident Richard Nixon v roce 1974 pak podal kvůli aféře Watergate rezignaci sám předtím, než na něj byla ústavní žaloba postoupena na plénum Sněmovny.

 

ČTK, Tomáš Vyoral

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!