Trumpův tým zavádějícími reklamními příspěvky mátl Američany. Facebook je smaže

Sociální síť Facebook uvedla, že odstraní některé problematické reklamní příspěvky amerického prezidenta Donalda Trumpa související s předvolební kampaní. Podle platformy jsou matoucí a v rozporu s její politikou. Facebook chce „zabránit zmatku ohledně oficiálního amerického sčítání lidu,“ uvedl server CNN. To sice proběhne, rozhodně ale ne na Facebooku.
Donald Trump
Donald Trump
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

Digitální platforma Facebook se dostala pod palbu, když umožnila v rámci předvolební kampaně týmu Donalda Trumpa zobrazovat zavádějící reklamy žádající občany, aby „okamžitě reagovali“ na „oficiální sčítání hlasů“.

Zjevná snaha, aby reklama vypadala jako vládní dokument

„Tento průzkum je ZÁSADNÍ pro kampaňovou strategii 2020 našeho týmu. Potřebujeme vlastenecké Američany jako VÁS, abyste odpověděli na toto sčítání lidu tak, abychom mohli rozpracovat vítěznou strategii pro VÁŠ STÁT,“ psalo se v některých z reklam. V některých pak podle ČTK byla i ikonka s nápisem „sčítání lidu 2020“. Reklamy odkazovaly na webovou stránku s bannerem nadepsaným slovy „jen pro oficiální účely“.

V průzkumu se pak Trumpův tým dotazoval uživatelů na jejich pohled na prezidenta Trumpa, na věk, jméno nebo kontaktní informace. Otázky také směřovaly na to, jaká média uživatelé čtou nejvíce, a zda si „myslí, že Nancy Pelosiová (předsedkyně Sněmovny reprezentantů USA z konkurenční Demokratické strany) a radikální levice staví svou osobní protitrumpovskou agendu před to, co je nejlepší pro americký lid.“

Lídryně Sněmovny reprezentantů USA Nancy Pelosiová

Lídryně Demokratů Pelosiová si nedovede představit znovuzvolení Trumpa. Proč v Kongresu roztrhala jeho zprávu?

„Je tu zjevný a úmyslný pokus docílit toho, aby to vypadalo jako vládní dokument,“ upozornil jako první na reklamy komentátor Judd Legum na svém webu Popular Information.

Absolutní lež. Jsem rozčílená z činnosti Facebooku

Ze strany Demokratů Facebook čelil kritice za to, že fakticky neověřuje politickou reklamu, a že z jeho (facebookové) strategie podle nich těží právě Donald Trump. „Dnes jsem obzvláště rozčílená z činnosti Facebooku,“ uvedla Nancy Pelosivá na čtvrteční tiskové konferenci a Trumpovu reklamu označila za „absolutní lež, která je v souladu s dezinterpretační politikou Facebooku.“

„Vím, že motiv zisku je jejich byznysovým modelem, ale nemělo by se tak dít na úkor sčítání, kdo je v naší zemi, abychom mohli poskytovat služby a ostatní. Nádherná rozmanitost Ameriky je to, čeho se tato administrativa bojí,“ dodala Pelosiová.

„Jsou zavedeny zásady zabraňující zmatku ohledně oficiálního amerického sčítání lidu a toto je jeden z příkladů, kdy jsou uplatňovány,“ uvedl mluvčí Facebooku Andy Stone pro CNN Business. Trumpův tým událost odmítl komentovat.

Sociální síť Facebook v prosinci oznámila své plány na boj s dezinformacemi ohledně sčítání lidu v roce 2020 včetně stahování příspěvků, které pletou nebo odrazují uživatele od toho, aby se sčítání zúčastnili.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!