Tuberkulóza v České republice? Každý třetí pacient je cizinec, ukazují statistiky

V České republice v loňském roce podle statistik národního Registru TBC onemocnělo tuberkulózou téměř pět set lidí. Každý třetí přitom byl cizinec. Nejvíce nemocných cizinců pak bylo v Plzeňském kraji. Obvykle si přitom toto prvenství drží Praha. Největší narůst pacientů s tuberkulózou byl pak zaznamenán v Jihomoravském kraji.
Nebezpečný protivník, který číhá pod povrchem. Tuberkulóza
Nebezpečný protivník, který číhá pod povrchem. Tuberkulóza
Wikimedia Commons

reklama

„Na Plzeňsku a Rokycansku jsou nemocní s TBC především Rumuni a Bulhaři, kteří zde pracují v montovnách, Na jihu Moravy přispívají k vysokému číslu zejména vězni v místní vazební věznici, kteří si TBC donesli z civilního života,“ uvedl vedoucí Národní jednotky dohledu nad tuberkulózou Jiří Wallenfels s tím, že především v Brně tvoří nezanedbatelnou část nemocných i bezdomovci.

Podle předběžných údajů z registru by poprvé po několika letech mohl počet nemocných TBC klesnout pod 500. Podle předsedy České pneumologické a ftizeologické společnosti a České aliance proti chronickým respiračním onemocněním tato čísla dokládají fakt, že Česká republiky patří mezi země s nejnižším výskytem této nemoci na světě.

chřipka

Chřipka u diabetika: Hrozí zhoršení cukrovky i vážné komplikace. Na co si dát pozor?

Klesl i počet dětí s TBC

„Důvodem je systematická práce českých pneumologů, kteří provádějí diagnostiku, léčbu i protiepidemická opatření. Nesmíme ale polevit a nadále se soustředit na problematické skupiny obyvatel, například ze zemí s vysokým výskytem TBC, vyšetřovat osoby žádající o azyl, ale i bezdomovce a specifické skupiny se sníženou imunitou,“ upřesnil Vítězslav Kolek.

Velkou většinu nemocných – přesně 344 z 471 lidí – tvoří muži. Podle předběžných údajů z registru v loňském roce klesl počet nemocných dětí z 10 na 6. Všechny případy TBC byly zaznamenány u romských dětí. Průměrný věk všech pacientů s tuberkulózou je 50 let.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!