Turecké jednotky vstupují do Sýrie. Kurdské milice se ale brání

Kurdské milice (YPG) se brání tureckým pozemním jednotkám, které je v sobotu na území Sýrie napadly. Společnost tak hovoří o otevření nové fronty v sedm let trvající válce. I přesto, že YPG jsou spojencem Ruska a USA v boji proti Islámskému státu, Turecko je považuje za teroristy.
Turecké jednotky vstupují do Sýrie. Kurdské milice se ale brání
Turecké jednotky vstupují do Sýrie. Kurdské milice se ale brání
AP

V sobotu se dostaly turecké vládní jednotky za hranice Sýrie, ale kurdské milice začaly Turky vyhánět a těm nezbylo nic jiného, než ustoupit. O situaci informovala turecká agentura Anadolu i mluvčí YPG Nouri Mahmoudi.

Turecká armáda čítá 25 tisíc bojovníků, kteří patřili ke Svobodné syrské armádě (FSA), ale nyní se přidali k tureckým jednotkám, aby bojovali proti syrské armádě prezidenta Bašár Asada.

Vstup tureckých jednotek na území Sýrie začal už minulý týden ve čtvrtek. Sobotní manévr nazvaný „Olivová větev“ znepokojil i samotné Rusko a Spojené státy americké. Syrská vláda to považuje za brutální útok, který narušuje suverenitu země.

Soutěžící v reality show Vrať se, odkud jsi přišel

Šokující! Nová reality show posílá lidi do Syrie na hranice s ISIS. Proč?

„Naše letadla vylétly a začaly bombardovat. Nyní jsme spustily pozemní operace a vidíme jak YPG dostávají v Afrínu. Dostaneme je. S pomocí boží tato operace skončí velmi rychle,“ prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Počet mrtvých je následující: YPG zatím nahlásilo čtyři mrtvé turecké vojáky a deset syrských rebelů a Turci doposud měli zabít osm civilistů při vzdušném náletu na farmu ve vesnici Jalbara. V sobotu zemřelo nejméně devět lidí, z toho šest civilistů.

O okamžitém ukončení ofenzivy vyzvala Turecko jak USA, tak i Francie. Kvůli celé situaci se dnes sejde i rada bezpečnosti OSN. Válka, která trvá již téměř sedm let, si vyžádala už půl milionu obětí. 

reklama