Turecké jednotky vstupují do Sýrie. Kurdské milice se ale brání

Kurdské milice (YPG) se brání tureckým pozemním jednotkám, které je v sobotu na území Sýrie napadly. Společnost tak hovoří o otevření nové fronty v sedm let trvající válce. I přesto, že YPG jsou spojencem Ruska a USA v boji proti Islámskému státu, Turecko je považuje za teroristy.
Turecké jednotky vstupují do Sýrie. Kurdské milice se ale brání
Turecké jednotky vstupují do Sýrie. Kurdské milice se ale brání
AP

reklama

V sobotu se dostaly turecké vládní jednotky za hranice Sýrie, ale kurdské milice začaly Turky vyhánět a těm nezbylo nic jiného, než ustoupit. O situaci informovala turecká agentura Anadolu i mluvčí YPG Nouri Mahmoudi.

Turecká armáda čítá 25 tisíc bojovníků, kteří patřili ke Svobodné syrské armádě (FSA), ale nyní se přidali k tureckým jednotkám, aby bojovali proti syrské armádě prezidenta Bašár Asada.

Vstup tureckých jednotek na území Sýrie začal už minulý týden ve čtvrtek. Sobotní manévr nazvaný „Olivová větev“ znepokojil i samotné Rusko a Spojené státy americké. Syrská vláda to považuje za brutální útok, který narušuje suverenitu země.

Soutěžící v reality show Vrať se, odkud jsi přišel

Šokující! Nová reality show posílá lidi do Syrie na hranice s ISIS. Proč?

„Naše letadla vylétly a začaly bombardovat. Nyní jsme spustily pozemní operace a vidíme jak YPG dostávají v Afrínu. Dostaneme je. S pomocí boží tato operace skončí velmi rychle,“ prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Počet mrtvých je následující: YPG zatím nahlásilo čtyři mrtvé turecké vojáky a deset syrských rebelů a Turci doposud měli zabít osm civilistů při vzdušném náletu na farmu ve vesnici Jalbara. V sobotu zemřelo nejméně devět lidí, z toho šest civilistů.

O okamžitém ukončení ofenzivy vyzvala Turecko jak USA, tak i Francie. Kvůli celé situaci se dnes sejde i rada bezpečnosti OSN. Válka, která trvá již téměř sedm let, si vyžádala už půl milionu obětí. 

reklama

reklama