Turecko: Erdogan obhájil svůj mandát a bude prezidentem i dalších pět let

Turecká volební komise ohlásila vítězství Erdogana, který tak i nadále zůstává tureckým prezidentem. „Národ mě pověřil úkolem a povinnostmi prezidentství,“ řekl ve svém vítězném projevu Recep Tayyip Erdogan. Výhru slaví také v parlamentních volbách, kde jeho Strana spravedlnosti a rozvoje zvítězila se 43 procenty.
Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan
Facebook/Mudassar Sohail

reklama

Turecko má za sebou druhé kolo prezidentských voleb, které ovládnul současný prezident Recep Tayyip Erdogan. Již v prvním kole získal 52,6 procenta hlasů a i v druhém kole má nadpoloviční většinu. Druhý Muharrem Ince dostal 30,7 procent hlasů, Demirtas Selahattin 8 procent a Meral Aksenerová 7,4 procent hlasů.

Erdogan si pochvaloval i vysokou volební účast, která se vyšplhala až na 88 procent. „Turecko dalo celému světu lekci v demokracii,“ prohlásil po svém triumfu.

Názory bez cenzury - Istanbulská úmluva

Názory bez cenzury - Istanbulská úmluva

V Ankaře krátce po vítězství pronesl tradiční řeč z balkonu ústředí své Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP), kde mimo jiné dodal, že vítězem voleb je každý z jeho 81 milionů občanů.

Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje ovládla také parlamentní volby, ve kterých zvítězila se 43 procenty hlasy. Druhá skončila Lidová republikánská strana Inceho (CHP) s 23 procenty.

Volbám však předcházely značné dohady a spekulace. Opozice na prezidenta útočí, že on i jeho příznivci výsledky voleb zmanipulovali. „Toto rozhodně konec není,“ nechala se slyšet opozice.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!