Turecko se spolupráce s USA na letounech F-35 nevzdává

Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu prohlásil, že Turecko je zatím oficiálně stále zapojeno do spolupráce s USA na výrobě bojových letadel F-35. Píše o tom server řeckého listu Kathimerini.
bojový letoun F-35
bojový letoun F-35
foto Navytimes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Ještě minulý měsíc se mluvilo o tom, že USA ukončují spolupráci na výrobě a vývoji letounů F-35. Stalo se tak, když Turecko objednalo a podepsalo kupní smlouvu s Ruskem na dodávku ruského protiraketového obranného systému S-400. Přitom první části systému již do Turecka dorazily.

„Neexistuje žádná oficiální informace o tom, že Turecko je z programu F-35 vyloučeno,“ uvedl ministr Cavusoglu a je přesvědčen, že tato smlouva nebude představovat pro USA ani Turecko žádný problém a že se vše nakonec vyřeší.

„Obě země podniknou kroky k tomu, aby jejich vzájemné vztahy nebyly ničím narušovány, neboť to nikomu z nich neprospívá,“ citují řecké noviny Kathimerini tureckého ministra.

Nedávno turecký prezident Recep Erdogan na shromáždění Strany spravedlnosti a rozvoje, jíž je předsedou, řekl, že pokud USA neumožní Turecku nákup letadel F-35, otočí se k USA zády a objednají bojová letadla u jiné země.

Američané na turecké jednání ostře zareagovali „Turecko je více než 65 let dlouhodobým a důvěryhodným partnerem a spojencem NATO, ale přijetí S-400 podkopává závazky, které jako spojenec NATO přijalo,“ uvedla mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová a dodala, že právě jako u spojenců je jejich vztah založen na více rovinách a nikoli pouze na letounech F-35. Tím měla na mysli americkou nabídku obranného systému Patriot. Nabídka ovšem přišla již pozdě a Američané dobře věděli již od devadesátých let, že Turecko hodlá vybudovat svůj vlastní obranný systém a jednalo od té doby s kdekým -  počínaje USA, přes Čínu až po Rusko. Již tehdy Turecko jednalo o ruském systému S-300.

Rusko zareagovalo okamžitě na spor mezi USA a Tureckem a náhradou za letouny F-35 nabídlo své stroje Su-35. Na nabídku však Erdogan nekývl. Je si vědom toho, že by mohlo dojít k nejhoršímu - i na vyloučení Turecka z NATO.

 

Mirko Radušević

Reklama
Reklama