Turecko: V případě sankcí vyženeme Američany ze země

Sotva se američtí zákonodárci dohodli na podobě zákona, který by umožnil podniknout kroky k potrestání Turecka za nákup kontroverzního ruského raketového systému, reagovalo Turecko nekompromisně.
jak dlouho budou vedle sebe na vojenské základně Incirlik vlajky USA a Turecka
jak dlouho budou vedle sebe na vojenské základně Incirlik vlajky USA a Turecka
foto incirlik-af-mil

reklama

Američané jsou přesvědčení, že krok Turecka ohrožuje vzdušnou obranu NATO, zatímco Turci v tom nevidí problémy. Ankara tvrdí, že ruský protiraketový systém je nutný pro obranu Turecka. Ostatně o něj usilují již od dob prezidenta Obamy, který v roce 2009 odmítl dohodu s Tureckem na dodávce systému Patriot. Již tehdy Turecko začalo jednat o náhradě s Ruskem a až nyní uspělo v realizaci svých snah.

Na možnost sankcionování Turecka ze strany USA se dnes ozval v turecké televizi Haber turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoğlu: „Členové amerického kongresu musí pochopit, že ničeho nedosáhnou vnucováním svého názoru.“ Podle ministra se Ankara rozhodne, jak postupovat a v nejkrajnějším případě přistoupí k tomu, že uzavře americké vojenské základny İncirlik a Kürecik. Turecký ministr dává USA určitou vůli a možnost: „Pro nás není důležité rozhodnutí Kongresu, ale americké administrativy. To vyhodnotíme a rozhodneme se pro možný nejhorší scénář.“

Çavuşoğl se také zmínil o tom, že USA nepřijaly turecký návrh na zřízení pracovní skupiny, která by posoudila z technického hlediska možné zapojení systémů S-400 a stíhacích letounů F-35. Turecko je podle ministra rozhodnuté v nejkrajnějším případě vyhnat Američany ze země. Uvedl, že nákup systému S-400 není politickou akcí, ale nutností pro obranu země a není třeba za tím hledat žádný jiný podtext.

Mluvil o ruské nabídce stíhaček jako náhradě za americké F-35, ale také o tom, že se Turecko domluvilo s Británií na urychlení prací na společném projektu stíhačky. Jde o projekt v ceně 133 milionů dolarů, ve kterém figurují turecká společnost Kale s britskou Rolls-Royce, která však letos na jaře práce zpomalila. Některé komponenty by dokonce dodávalo Rusko. Jde o plán ještě z roku 2017 na vytvoření tureckého stíhacího letounu TF-X, který by měl nahradit F-16 a hotovo by mělo být v roce 2023 jako symbol turecké síly ke stému výročí Turecké republiky. Pochopitelně tento projekt vyvolává v USA velkou nevoli.

Pro USA je především strategická letecká základna İncirlik na jihu Turecka, která je důležitá pro operace na Blízkém východě, zatímco základna Kürecik na východě Turecka má strategický význam pro NATO.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!