Turecko v Sýrii v přímém konfliktu s Ruskem! Na svoji obranu požaduje od USA rakety Patriot

Situace v Sýrii se velmi zkomplikovala, když ve čtvrtek večer turecká armáda zahájila v provincii Idlib útok na pozice vojsk Bašára Asada, které podporuje Rusko. Německá kancléřka Angela Merkelová s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem chtějí přimět Erdogana s Putinem ke společným rozhovorům o Sýrii.
syrská opozice vítá turecké vojáky v provincii Idlib
syrská opozice vítá turecké vojáky v provincii Idlib
foto AP

reklama

Den poté, kdy turecký prezident Recep Erdogan upozorňoval na možný útok turecké armády, k němu opravdu došlo, a to v provincii Idlib. Při útoku na syrskou armádu bylo zabito padesát syrských vojáků a zahynuli dva turečtí vojáci.

Turecká strana hlásí materiální škody způsobené syrské armádě: zničení pěti tanků, dvou obrněných transportérů a jedné houfnice. Boje se odehrávaly u města Al-Nerab, deset kilometrů od hlavního města stejnojmenné provincie Idlib, kde se nachází strategická dálnice spojující Aleppo s Damaškem. Ve stejnou dobu, podle zprávy ruské agentury Interfax, na severu provincie Aleppo zaútočily na pozice militantních skupin podporovaných Tureckem ruské letecké síly.

Na to přišla reakce tureckého ministra obrany Hulusi Akara, který uvedl, že Turecko požádá USA o zaslání protiraketového systému Patriot, aby mohlo čelit konfliktu. Jednání jsou podle Akara v běhu. „Existuje hrozba leteckých a raketových úderů proti naší zemi a v tom by nám pomohly rakety Patriot,“ řekl Akara a jeho slova uvádí server Al-Jazeera. Dodal, že Turecko aktivovalo raketový systém S-400, který koupilo od Ruska, a také uvedl, že se nechtějí dostat do válečného konfliktu s Ruskem.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová uvedla, že Turecko svojí vojenskou podporou ozbrojených militantů v syrském Idlibu porušilo rusko-turecké dohody a může tak vyvolat další eskalaci konfliktu.

Situace nenechavá nikoho klidným a přiživuje humanitární katastrofu, když se mluví o 900 tisících utečenců z provincie Idlib. Podle tiskového odboru ruského prezidenta se včera Vladimir Putin telefonicky spojil jak Angelou Merkelovou, tak i s Emmanulem Macronem. Společně měli diskutovat o Sýrii. Pro změnu vedoucí tiskového odboru německé vlády Steffen Seibert informoval, že Merkelová s Macronem chtějí uspořádat jednání s Putinem a Erdoganem.

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!