Turecko zahájilo pozemní operaci. Stovky tisíc lidí utíkají z bombardovaných oblastí. Američané popírají, že dali „zelenou“ k útoku

Letecké nálety a dělostřelecká palba na pohraniční oblast v Sýrii předznamenaly přechod tureckých vojsk do Sýrie východně od Eufratu.
Utečenci v Sýrii po útoku turecké armády

reklama

Ještě včera večer turecké ministerstvo obrany oznámilo tuto pozemní operaci Pramen míru proti kurdským milicím a uvedlo, že turecká armáda přešla hranice společně se spojeneckými syrskými povstaleckými silami. Již předtím, jak píše server TV Al Jazeera, turecké ostřelování zasáhlo údajně 181 pozic kurdských milicí.

Syrští pozorovatelé v této kurdské oblasti uvedli, že nejméně sedm civilistů po náletech tureckých letadel zahynulo. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) se sídlem v Británii uvádí, že zahynulo osm lidí, z toho dva jsou křesťanští Asyřané ve městě Kamishli a mezi zemřelými uvádí manželský pár s dítětem u města Tal Abjád.

Mluvčí kurdských jednotek Mustafa Bali uvedl, že kurdským bojovníkům se podařilo odrazit postup tureckých jednotek u Tal Abjádu.

Server Al Jazeera píše o tom, že z oblasti hromadně prchají lidé. Jeden z uprchlíků, který odjel s manželkou a matkou autem do Rakky, téměř 100 km na jih, uvedl, že silnice byla plná vozidel a prchajících rodin. Někteří údajně prchají jen pěšky, aby se dostali z míst, kde padaly bomby. Zpravodaj televize Charles Stratford píše, že na obou stranách hranice panuje „strach a napětí“, že hrozí otevření nové kapitoly v devítileté válce v Sýrii. „Na syrské straně jsou stovky tisíc lidí, kteří nyní prchají z měst a vesnic, kde jsou kurdské síly SDF, na které jsou turecké útoky zaměřeny," dodal zpravodaj Al Jazeery.

Reakce amerických politiků

Prezident Donald Trump obhajoval skutečnost, že se Američané začali stahovat ze severu Sýrie a tím umožnili a ulehčili turecký útok. Americký prezident uvedl, že „Kurdové bojují o své území“. „Mimoto jsme vynaložili velké peníze, abychom Kurdům pomohli,“ dodal ve zdůvodnění k novinářům Donald Trump.

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve svém rozhovoru pro americkou televizi PBS obhajoval Trumpovo rozhodnutí stáhnout americké síly a řekl, že Turecko má „legitimní bezpečnostní obavy z teroristického ohrožení na jihu země“. Uvedl také, že zprávy o tom, že by USA dovolily Turecku zahájit útok, byly „prostě nepravdivé“. „Spojené státy nedaly Turecku zelenou,“ řekl Pompeo.

Zatímco Mike Pompeo pochopitelně obhajuje Trumpovo stanovisko, situace je napříč americkým politickým spektrem jiná. Řada demokratických politiků, ale i republikánů odsuzuje americký postup v Sýrii. Například floridský republikánský senátor Marco Rubio poznamenal, že „na žádost americké vlády sloužili Kurdové jako primární pozemní bojovníci proti ISIS v Sýrii, aby americké jednotky nemusely tuto roli převzít.“ Senátor navrhnul, aby USA „přestaly obchodovat s Erdoganem, vyčerpat ho. Poškození americké pověsti a národního zájmu může být mimořádné a dlouhodobé.“

Republikánský senátor Lindsey Graham z Jižní Karolíny a demokratický senátor Chris Van Hollen z Marylandu se včera vyjádřili pro okamžité sankce na vyšší turecké vládní úředníky, navrhují dále zákaz veškerých vojenských transakcí a obchodu s Tureckem a okamžitou aktivaci sankcí dokud Ankara nezastaví své operace proti Kurdům.

Reakce Ruska

Netrpělivě byla a je očekávána reakce Ruska. Stanovisko Ruska se naše redakce snaží sledovat na ruských serverech. Zatím přetrvávají spekulace médií o tom, že Rusko muselo o tureckém útoku být dopředu informováno. Včera se ke kritické situaci na severu Sýrie vyjádřil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov:

„Opakovaně jsme vyjádřili svůj názor na situaci v severovýchodní Sýrii, a to i v syrsko-tureckém pohraničním regionu. Naše pozice je jednoznačná a je založená na potřebě řešit všechny problémy v této části Syrské arabské republiky prostřednictvím dialogu mezi ústřední vládou v Damašku a zástupci kurdských komunit, které se na tomto území tradičně zdržují, “uvedl Sergej Lavrov ve svém prohlášení včera na tiskové konferenci.

Zpráva bude aktualizována

reklama

reklama