Turecký ministr: 76 tisíc uprchlíků míří do Evropy. Erdogan nechápe ruské zájmy v Idlibu

Situace na řecko-tureckých hranicích začíná být kritická. Houfy uprchlíků z Blízkého východu a Asie se zvětšují poté, co Turecko začalo mluvit o tom, že bránu do Evropy již nehlídá.
Byl dosažen limit pro přehrávání

Litujeme, ale na vašem účtu je přehráváno příliš mnoho videí zároveň. Pokud chcete pokračovat v přehrávání na tomto zařízení, prosím, ukončete přehrávání na jiných zařízeních. Více o limitech přehrávání videí na účtech s předplatným najdete na adrese https://ipri.ma/faqbr

Řecká hranice a migranti (Zdroj: CNN)

reklama

Zatímco agentury dnes ráno píší o asi o 13 000 migrantech, kteří se nahromadili podél 212kilometrové hranice mezi Tureckem a Řeckem, turecký ministr vnitra uvádí daleko větší čísla. Ministr Süleyman Soylu podle tureckého serveru Daily Sabah (s odvoláním na twitter ministra) uvádí novější číslo, a to 76 000 uprchlíků. Ti všichni zamířili přes město Edirne k hranicím.

„Tisíce migrantů včetně rodin s malými dětmi procházejí chladnou nocí podél hranice mezi Tureckem a Řeckem,“ uvedl v prohlášení Lado Gvilava, turecký šéf mise Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a doplňuje prohlášení, že se jejich počet během včerejška zvyšoval, když k hranicím mířili auty, taxíky a autobusy z Istanbulu.,

Turecká armáda se snaží obrátit situaci v syrské provincii Idlib

Syrská armáda zabila 33 tureckých vojáků. Turecko se rozhodlo nebránit migrantům v cestě do Evropy

Včera došlo k potyčkám mezi migranty a řeckou pohraniční policií. Ta musela k jejich rozehnání použít slzný plyn, když migranti začali házet na pohraničníky kamení.  Sedmnáct Afghánců ze 66 zatčených migrantů odsoudil řecký soud k tříapůlletému vězení za ilegální překročení hranice.

Sousední Rakousko se již zřejmě připravuje na novou migrační vlnu, když kancléř Sebastian Kurz prohlásil, že může dojít k uzavření balkánské hranice.

Maďarský premiér Viktor Orbán po telefonickém rozhovoru s tureckým prezidentem Erdoganem uvedl, že zesílí ochranu jižní hranice.

K situaci se již vyjádřili i nejvyšší představitelé EU. Předseda Evropské rady Charles Michel uvedl: „EU se aktivně angažuje v podpoře Paktu o migraci mezi EU a Tureckem a podporuje Řecko a Bulharsko v otázce ochrany vnějších hranic EU.“  Stejnou podporu Řecku a Bulharsku vyjádřila na svém twitteru předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Erdogan žádá Rusko

Turecký prezident Erdogan žádal ve svém včerejším prohlášení Moskvu, aby se nevměšovala do bojů v Idlibu, kde má Turecko své cíle. „Požádal jsem Putina, aby Rusko nechalo turecké síly samostatně bojovat proti režimu. Zdejší ruské úmysly pro nás nejsou zcela pochopitelné,“ řekl Erdogan. K tomu dodal, že Turecko rozhodně nechce rozšířit své území, ale pouze chrání svou územní celistvost před Assadovým režimem. „Pokud nevyčistíme hranice od teroristů nyní, budeme možná později muset v Turecku řešit větší válečné konflikty.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!