Turecký prezident vyzval k obnovení trestu smrti. Lidská práva? V některých státech USA popravují taky

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan opět nastolil otázku obnovení trestu smrti a slíbil, že by takovou legislativu schválil, kdyby prošla parlamentem. Jeho slova přinesl turecký server Hurriyet Daily News poté, co minulý týden vyvolala celonárodní pobouření vražda ženy, kterou na veřejnosti podřezal její bývalý manžel.
Recep Tayyip Erdoğan a Donald Trump
Recep Tayyip Erdoğan a Donald Trump
@RTErdogan / Facebook

reklama

„Od státu se očekává všechno. Trvají na trestu smrti a já jako prezident říkám, že bych schválil rozsudek smrti, pokud projde v parlamentu. Dnes mám stejný postoj,“ uvedl Erdoğan pro soukromou televizi CNN Türk koncem srpna.

Prezident reagoval i na nedávnou vraždu ženy na veřejnosti

Prezidentovy poznámky přišly asi týden poté, co byla bývalým manželem na veřejnosti brutálně zavražděna žena. Exmanžel jí podřezal krk v kavárně před očima její desetileté dcery. Video z útoku, na němž holčička křičí „mami, neumírej“ a máma jí odpovídá, že zemřít nechce, bylo dokonce veřejně dostupné a vyvolalo celonárodní pobouření.

Turecký prezident uvedl, že „dokonce v jeho blízkém kruhu“ ho varovali před reakcemi evropských zemí, které v souvislosti s možným znovuzavedením trestu smrti přijdou. „Ale co příbuzní (zavražděné), co by udělali oni?“ zeptal se Erdoğan.

Ilustrační foto: migranti v lodi

Miliony migrantů mohou zaplavit Balkán, varuje maďarský ministr. A Turecko hrozí, že otevře stavidla

Prezident informoval, že po vraždě ženy řekl ministru spravedlnosti, aby podnikl všechny nezbytné kroky v rámci zákona. „Potřebujeme udělat něco jiného. Říkám to hlasitě a jasně - říkám, že bychom měli obnovit trest smrti,“ uvedl turecký prezident s tím, že členové vládnoucí turecké strany také tento krok podporují.

Odkloníme se od správné věci jen proto, že v Evropě neexistuje?

„Někteří lidé přicházejí a domáhají se lidských práv. Říkají, jak můžete požadovat něco takového, co v Evropě neexistuje? Nestane se to jen, jestliže to neexistuje v Evropě? Odkloníme se od pravdivé a správné věci jen proto, že to neexistuje v Evropě?“ položil si řečnickou otázku a doplnil, že rozsudek smrti je stále aplikován v některých státech USA.

Prezidenta podpořil také ministr spravedlnosti: „Násilí páchané na ženách a vraždy žen jsou nehumánní. Jak správní tak soudní autority přisuzují lidem takové tresty, jaké si zaslouží. Prezidentův přístup je v tomto ohledu jasný.“

reklama

reklama

Něco se chystá. Nová prima+ již brzy!