Twitter, Facebook a Instagram mažou příspěvky brazilského prezidenta, který zpochybňuje některá opatření proti COVID-19

Po Twitteru přistoupily k odstranění příspěvků brazilského prezidenta Jaira Bolsonara také sociální sítě Facebook a Instagram. Podle nich šířil dezinformace ohledně koronaviru, když bagatelizoval jeho vážnost a zpochybňoval některá s ním spojená opatření. Informovala o tom agentura AFP.
Brazilský prezident na tiskové konferenci v polovině března
Brazilský prezident na tiskové konferenci v polovině března
AP/ASSOCIATED PRESS

reklama

„Odstraňujeme na Facebooku a Instagramu obsah, který porušuje naše podmínky užití, které neumožňují dezinformace, které mohou jedincům způsobit psychickou újmu,“ uvedl ve svém prohlášení v portugalštině Facebook.

Obsah v rozporu s informacemi z oficiálních zdrojů

Twitter v neděli vysvětlil, že odstranil videa brazilského prezidenta v souladu s nedávno rozšířenými globálními pravidly pro správu obsahu, který je v rozporu s informacemi o veřejném zdraví z oficiálních zdrojů a který může lidi vystavit většímu riziku přenosu COVID-19.

Ilustrační foto

Expert z WHO: Nedoporučujeme nošení roušek, pokud člověk není nakažen!

Na odstraněných videích měl Bolsonaro podle AFP zpochybňovat či bagatelizovat některá karanténní opatření zavedená v zemi v souvislosti s novým koronavirem a mimo jiné na ulicích povzbuzovat své stoupence v ekonomické činnosti.  

Proměníme se ve Venezuelu...

V jednom z videí prezident vyzval k „návratu do normálnosti“ a zpochybnil karanténní opatření uložená guvernéry a starosty napříč obrovskou jihoamerickou zemí jako opatření proti virové nákaze.

„Pokud to bude takto pokračovat, množství nezaměstnaných, které budeme později mít, bude velice vážný problém, který budeme řešit roky,“ uvedl k izolačním opatřením. „Brazílie se nemůže zastavit, nebo se promění ve Venezuelu,“ uvedl později brazilský prezident novinářům před svou rezidencí.

Bolsonaro opakovaně bagatelizoval závažnost koronaviru, který popisoval jako „chřipku“ a vyzýval ke znovuotevření škol a obchodů za podmínky nutné izolace pouze starších lidí nad šedesát let.

reklama

reklama