Twitter oznámil strategii v boji proti manipulaci fotek a videí. Varovné štítky i mazání příspěvků

Sociální síť Twitter tento týden představila v rámci boje proti dezinformacím svůj plán pro omezení šíření zmanipulovaného obsahu včetně takzvaných „deepfake“ videí, které by potenciálně mohly vyústit v násilí nebo v jiné újmy společnosti. Informovala o tom agentura AFP.
Ilustrační foto: sociální síť Twitter
Ilustrační foto: sociální síť Twitter
Pixabay

reklama

Tato firemní strategie byla oznámena poté, co Twitter loni požádal o připomínky ohledně způsobů omezení „syntetických a zmanipulovaných médií“, která by na jeho platformě mohla lidi klamat během volebních kampaní nebo provokovat k násilí či fyzickým újmám.

Varovné štítky, nebo rovnou odstranění příspěvku

Twitter, který se společně s ostatními sociálními sítěmi snaží reagovat na obavy spojené s dezinformacemi, uvedl, že jeho nová strategie si žádá kombinaci varovných „štítků“ u příspěvků obsahujících zmanipulované obrázky nebo videa, a samotného odstraňování tweetů.

Krok přichází uprostřed narůstajících obav v souvislosti s takzvanými „deepfake“ videi pozměňovaných a tvořených za pomocí umělé inteligence i dalšími typy manipulace ke klamání uživatelů.

Ilustrační foto

BBC zvažuje omezení vlastních novinářů při používání Twitteru

Zaměření na všechny stupně dezinformací

Viceprezident Twitteru pro důvěru a bezpečnost Del Harvey uvedl, že nová strategie se týká nejen deepfake, ale i dalších druhů manipulace občas popisovaných jako „mělké podvody“ (shallow fakes) nebo „levné podvody“ (cheapfakes).

„Není to ‚deepfake‘ pravidlo. Chceme se zabývat všemi incidenty, kdy byla média pozměněna nebo vyrobena,“ uvedl Harvey. Rozhodnutí, zda bude příspěvek opatřen varovným štítkem, nebo odstraněn, bude záviset na „pravděpodobnosti a vážnosti poškození, které z něj může nastat.“

Nezáleží, zda jste běžný uživatel, nebo politik

Nová strategie Twitteru by měla být zahájena 5. března, kdy sociální síť začne uživatele upozorňovat na zmanipulované obrázky a videa a v některých případech je kompenzovat odkazy na další informace o daných tématech. Nová pravidla budou platit rovněž pro politiky a jejich kampaně.

„Strategie u pozměněných nebo vymyšlených videí bude platit bez ohledu na to, kdo je jednotlivcem,“ dodala produktová manažerka Ashita Achuthanová. „Nebudete moci klamavě sdílet syntetická nebo zmanipulovaná videa, která by pravděpodobně způsobila škodu.“

Ilustrační foto

Facebook bude mazat dezinformace ohledně čínského koronaviru. Podle společnosti mohou vést k újmě na zdraví

Faktory, které bude Twitter brát v úvahu při rozhodování o tom, zda je obsah klamně zmanipulován nebo vytvořen, budou zahrnovat, jak silně je obsah upravován, zda byl zvuk dabován nebo odebrán a zda jsou obrázky simulacemi.

YouTube i Facebook jdou podobnými cestami

Oznámení Twitteru přišlo jen záhy poté, co YouTube uvedl, že bude odstraňovat videa související s volbami, která jsou „manipulována nebo ošetřována“, aby klamala voliče. Služba, která umožňuje online sdílení a přehrávání videoobsahu tak učinila v obavách z šíření dezinformací, které by mohly ovlivnit volby po celém světě.

Jiná sociální síť, Facebook, v ledu informovala, že bude zakazovat deepfake videa, zatímco silně upravené klipy povolí v případě, pokud bude zjevné, že jde o parodii nebo satiru.

reklama

reklama